Cei 190 de militari vor pleca de la Craiova şi vor acţiona, începând cu luna octombrie, în sudul Afganistanului, în cadrul Forţei Internaţionale de Securitate şi Asistenţă în Afganistan. În urmă cu un an, “Scorpionii roşii” au activat în Afganistan, pe perioada alegerilor electorale din zona de conflict.
Batalionului 26 Infanterie “Neagoe Basarab” se află sub comanda ISAF şi a luat parte la misiuni internaţionale din Angola(1996), Albania (1997), Kosovo (2002, Afganistan (2002 şi 2005) şi Irak (2004 şi 2005).
Citiți principiile noastre de moderare aici!