Şeful Delegaţiei CE la Bucureşti a apreciat eforturile făcute pentru îndeplinirea condiţiilor integrării.”Urez poporului român ca integrarea să-i împlinească aşteptările legitime legate de pace şi prosperitate”, a mai spus Scheele, adăugând că românii vor aduce valoare adăugată Uniunii Europene.
Conform ziarului “Cotidianul”, care citează surse de la Bruxelles, Jonathan Scheele ar urma să se întoarcă la Bruxelles şi să lucreze la Directoratul General pentru Transporturi. De la 1 noiembrie şi până la intrarea României în UE, când Delegaţia se va transforma în Reprezentanţă, noul şef al Delegaţiei CE la Bucureşti va fi italianul Donato Chiarini.
Citiți principiile noastre de moderare aici!