Angajaţii din sistemul sanitar, membri ai Federaţiei Sanitas, intenţionează să declanşeze o grevă de avertisment, pe 21 noiembrie, iar de pe 28 noiembrie, să intre în grevă generală pe perioadă nedeterminată.
Sindicaliştii cer majorarea salariilor cu 70 % şi acordarea de tichete de masă pentru toţi salariaţii din sistemul sanitar. Reprezentanţii Ministerului Sănătăţii afirmă că, deşi sănătatea are cel mai mare buget din ultimii 15 ani, revendicările sindicaliştilor sunt imposibil de acceptat.
Citiți principiile noastre de moderare aici!