Însă, în pofida acestei concluzii, mai mult de 20% dintre români nu au încălţăminte specifică pentru iarnă, iar peste 30% au doar o pereche de ghete, cizme sau alte variante similare pentru sezonul rece. De asemenea, 30% dintre români nu au deloc sandale. Din punctul de vedere al încălţărilor obişnuite (în special pantofii sport) situaţia este destul de bizară. În timp ce 21% dintre consumatori au doar o pereche de pantofi, acelaşi procent de consumatori se bucură de patru sau mai multe perechi de pantofi în garderoba proprie.
Vânzările de îmbrăcăminte şi încălţăminte din România au crescut anul trecut cu circa 10% faţă de 2004, până la 1,1 miliarde lei (305,5 milioane euro), cel mai ridicat nivel din ultimii cinci ani. O altă tendinţă remarcată de analiştii de la Euromonitor se referă la preferinţa pentru produse de calitate superioară, mai ales în cazul articolelor sportive, tinerii din oraşe optând tot mai des pentru încălţăminte de marcă.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!