Primarii municipiilor-nucleu au desenat deja zone metropolitane, mânaţi de nevoia de spaţiu şi de fonduri, şi se pregătesc să „înghită” oraşe şi comune, pe care să le asimileze într-o singură unitate administrativ-teritorială.
Noua Lege a administratiei publice locale, intrată în vigoare pe 21 iulie, prevede, ca element de noutate, o legislaţie pentru zonele metropolitane. Statul va sprijini iniţiativele de constituire a zonelor metropolitane cu bani, consultanţă şi traininguri.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!