Studenţii vor avea un Departament Anticorupţie. În fiecare universitate va exista o comisie care va primi plângerile studenţilor. Proiectul a fost iniţiat de Uniunea Studenţilor şi va fi lansat la Ministerul Educaţiei, în încercarea de a limita abuzurile din sistemul universitar.
Studenţii pot semnala dacă un profesor le cere şpagă pentru o notă, dacă îi abuzează sau dacă un administrator de cămin cere bani în schimbul unei camere. Comisiile din fiecare universitate vor prelua sesizările prin e-mail, după care va sesiza autorităţile competente.
Comisiile vor fi formate din studenţi, reprezentanţi ai Consiliului Naţional al Rectorilor, ai Ministerului Educaţiei şi reprezentanţi ai presei. Toate reclamaţiile precum şi numele persoanelor implicate vor fi păstrate secrete, în baza unui contract ce se va încheia între reclamant şi comisia care va prelua sesizările
Citiți principiile noastre de moderare aici!