Propunerea de majorare a salariilor cu doar 2% a fost respinsă de liderii sindicali.
Preşedinţii celor patru federaţii sindicale prezente la negocieri spun că se vor întâlni şi joi cu reprezentanţii Guvernului, pentru a face o contraofertă.
Este vorba de propunerea unei majorări reale a lefurilor din învăţământ, care să se aplice de la 1 ianuarie 2007 şi nu abia din primăvara anului viitor.
Ministrul Finanţelor Publice, Sebastian Vlădescu, susţine în continuare că Guvernul nu poate creşte substanţial salariile dascălilor, pentru că bugetul alocat educaţiei este şi aşa prea mic. Sindicatele au anunţat că vor aştepta până luni un nou răspuns din partea guvernanţilor.
Profesorii avertizează că ar putea relua protestele, iar prima măsură ar fi pichetarea sediului Guvernului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!