Unul dintre electricienii care au coborât la subsolul unităţii a fost rănit în timp ce încerca să remedieze defecţiunea.
În momentul producerii penei de curent, în spital erau internaţi 500 de copii, dintre care 15 în stare gravă la secţia de Terapie Intensivă. Nu a fost necesară mutarea lor la alt spital; aparatura a continuat să funcţioneze fiindcă imediat au intrat în funcţiune generatoarele de curent electric.
Puţin după miezul nopţii, defecţiunea a fost remediată. Electricianul unităţii medicale care a încercat să remedieze defecţiunea s-a ales cu arsuri de gradul 2, pe faţă şi pe mâini şi se află internat la Spitalul de Urgenţă, iar starea sa este stabilă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!