În dimineaţa examenului, din cele 100 de variante de subiecte, se vor alege trei. Se va renunţa în totalitate la plicuri sau saci cu plicuri. La proba unde avem 116 discipline va trebui să facem o selecţie. Vrem să le reducem la jumătate.”
Ministerul Educaţiei lucrează şi la modificarea Legii învăţământului, astfel încât peste doi ani “bacalaureatul să aibă doar 4 probe: limba română, limba străină, o probă în profil şi una la alegere, iar examenul să nu mai ţină 3 săptămâni, ci să se desfăşoare pe o perioadă mai scurtă de timp”. Reprezentanţii Ministerului Educaţiei se gândesc şi la eliminarea testelor naţionale.
Sursa: Antena3
Trimite articolul
XMi se pare o idee foarte buna!