„Lozurile vor fi reintroduse în vânzare. Este păcat să fie distruse, pentru că a existat o cheltuială. E o problemă doar de denominare, nu e o altă problemă, şi propunem reintroducerea lor pe piaţă până la epuizarea stocurilor”, a precizat ministrul Vlădescu. El a precizat că a elaborat deja un act normativ care va reglementa această operaţiune. Loteria Română a tipărit mai multe serii de lozuri pentru care valorile sunt exprimate în lei vechi, bilete care nu ar trebui puse în circulaţie întrucât câştigătorii ar putea revendica premiile în lei noi, la suma înscrisă pe tichete.
Lozurile în lei vechi, la vânzare
Lozurile cu câştiguri în lei vechi emise de Loteria Naţională, care au fost retrase de pe piaţă în urma denominării monedei naţionale, vor fi repuse în vânzare pentru că „este păcat să fie distruse”, a declarat, ministrul de Finanţe, Sebastian Vlădescu.
Citiți principiile noastre de moderare aici!