tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
România
Iohannis, după întâlnirea cu Zelenski de joi: „Am reiterat susţinerea noastră fermă pentru Ucraina în toate domeniile relevante"

Iohannis, după întâlnirea cu Zelenski de joi: „Am reiterat susţinerea noastră fermă pentru Ucraina în toate domeniile relevante"

De Vlad Popa
la 11 April 2024 16:25 Reactualizat la: 11 April 2024 16:26
11 Comentarii

Iohannis, după întâlnirea cu Zelenski de joi: „Am reiterat susţinerea noastră fermă pentru Ucraina în toate domeniile relevante"

foto: presidency.ro
11 April 2024 16:25 Reactualizat la: 11 April 2024 16:26
Preşedintele Klaus Iohannis a avut, joi, o întrevedere bilaterală cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, în marja Summitului Iniţiativei celor Trei Mări.
Scris de Vlad Popa - Preşedintele Klaus Iohannis a avut, joi, o întrevedere bilaterală cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, în marja Summitului Iniţiativei celor Trei Mări.

Trimite articolul

X

Cea de-a IX-a ediţie a Summitului Iniţiativei celor Trei Mări (I3M) va avea loc, joi, la Vilnius.

„Am avut o discuţie substanţială cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, la Vilnius, în marja Summitului Iniţiativei celor Trei Mări. Am reiterat susţinerea noastră fermă pentru Ucraina în toate domeniile relevante şi hotărârea noastră de a consolida conectivitatea regională, cooperarea transfrontalieră sustenabilă şi securitatea energetică”, a scris Klaus Iohannis, pe platforma X (fostă Twitter).

Potrivit AGERPRES, Iohannis i-a transmis lui Zelenski faptul că unul dintre punctele importante de pe agenda sa, anul trecut, a fost parteneriatul cu Ucraina. Acesta din urmă i-a mulţumit şefului statului român pentru susţinere şi i-a mărturisit că va prezenta, în cadrul întâlnirii, situaţia de pe frontul din ţara sa.

Cei doi au discutat inclusiv despre tranzitul produselor agricole prin ţara noastră.

„Cred că este extrem de important pentru dumneavoastră, pentru Republica Moldova şi pentru ţările care primesc produsele”, a răspuns Iohannis.

Conform Administraţiei Prezidenţiale, la reuniunea I3M şeful statului va pleda pentru eficientizarea în continuare a Iniţiativei şi obţinerea de rezultate concrete, în special în ceea ce priveşte îmbunătăţirea conectivităţii strategice regionale pe axa Nord – Sud.

Mai mult, şeful statului român va evidenţia relevanţa în creştere a I3M şi potenţialul său valoros, inclusiv în contextul în care tot mai multe state din regiune şi la nivel global îşi manifestă interesul pentru implicarea în această platformă.

De asemenea, Iohannis va aborda perspectiva stimulării conectivităţii cu Ucraina şi Republica Moldova, ambele fiind state participante asociate ale Iniţiativei, ca urmare a deciziilor luate la Summitul de la Bucureşti, precum și importanța întăririi rezilienţei regiunii, în ansamblul său, fiind o necesitate vitală în contextul geopolitic actual.

În acest sens, Klaus Iohannis va evidenţia, în special, valoarea adăugată a proiectelor Rail2Sea şi Via Carpathia, a căror implementare va îmbunătăţi mobilitatea militară şi rezilienţa în domeniul infrastructurii din regiune, a precizat Administraţia Prezidenţială.

Astfel că țara noastră va continua să urmărească consolidarea Iniţiativei şi a instrumentelor de care aceasta dispune, inclusiv Fondul de Investiţii şi Fondul de Inovare, în deplină sinergie cu agenda strategică a Uniunii Europene, precum şi în direcţia consolidării parteneriatului transatlantic.

Trimite articolul

X
Taguri:
Iohannis ,
Ucraina ,
zelenski
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. neimportant says:
    April 11, 2024 at 5:54 pm

    “Polonia repetă că nu va accepta mecanismul de relocare a migranţilor după ce Parlamentul European a adoptat Pactul pentru Migraţie şi Azil”

    Ficusila ce parere are? si ca sa ramana aici migrantii care ne vor fi alocati, oare o sa mai intram vreodata in schengen?🤔 altfel, e bine sa fim alaturi, sa fim sinergici cu agenda strategica a UE, sa alea sa alelalte, desigur, consolidare transatlantica si bla bla… romanii? ce e cu ei? ce, au ei vreun interes propriu? ciocu mic si hai cu sinergia.

    Reply
    • neimportantule says:
      April 12, 2024 at 7:57 am

      Hai să îți zic o “noutate”. 🙂 Polonia, pe care o dai ca exemplu fix la începutul comentariului, înainte de a o compara cu “ficusila”, ESTE în Schengen, de ani buni. 😀 Nu mai semnaliza atât de des în public, că râd toți de tine.

      Reply
    • marcel says:
      April 12, 2024 at 9:29 am

      Polonia a adoptat pozitia corecta.

      Reply
    • goagal says:
      April 12, 2024 at 11:24 am

      Polonia e in schengen

      Reply
      • neimportant says:
        April 12, 2024 at 2:08 pm

        si am scris eu altceva? ideea era ca si daca s-ar forta alocarea cotelor de migranti, din polonia ar merge unde ar vedea cu ochii, din romania nu, pentru ca nu suntem in schengen , deci ia sa stea ei aici șo pe ei granicerii, mama lor de migranti nerecunoscatori. si nici n-o sa fim pana nu dam “ce trebuie”. hai ma ca nu e greu, cititi si voi sa intelegeti, nu ca sa dati replici.

        info aditionala: Constitutia Romaniei, art 3. (4) ‘(4) Pe teritoriul statului român nu pot fi strămutate sau colonizate popu.laţii străine’

        dar nu e o problema, o modificam! gasim ceva motiv sa “puna botul” “cetatenii”, ceva pe baza de huuuo bugetarii, poate cu reforma administrativa cu comasare UAT-uri, poate cu unicameral+300, gasim, ce vrajeli prind la 🦜i spalati pe rumegus.

        Reply
  2. ionelush says:
    April 12, 2024 at 7:51 am

    Iohanis este un sugar ordinar!

    Reply
    • Clara says:
      June 10, 2024 at 11:44 pm

      pentru elogii, funcții, medalii, etc. este el sluga acelora care oricum se fișă pe el? Oh, da….. este un nimeni pentru aceia puternici, acest trădător al neamului românesc!

      Reply
  3. mariuca says:
    April 12, 2024 at 9:35 am

    Avem nevoie de o lege prin care doar doi oameni să poată decide dacă vor sau nu să bage România într-un război?

    Reply
  4. Dr. Yo! says:
    April 12, 2024 at 2:09 pm

    BRAVO !!! Acum cu banii europeni alocati Ucrainei, pentru a ajuta oficial saraca tara vecina aflata sub asediu, ca noi se pare nu contam, se poate apuca Romania sa investeasca frenetic in infrastructura locala. Tabla de sah pe intreaga suprafata nationala sa faca cu cai ferate si autostrazi . Iar ucrainienii fiind mai bolnavi decat romanii, la tuberculoza cel putin sunt bine peste noi, se pot construi cateva spitale de pneumologie.

    Reply
  5. Alina says:
    April 12, 2024 at 3:43 pm

    FF important

    Reply
  6. Clara says:
    June 10, 2024 at 11:39 pm

    Hai marș, Muianus! Ai grijă de ucrainieni, în timp ce pe români i-ai adus la sapă de lemn! Marș Iohannis! Pariu că nu vei scăpa nici tu nici ființa aceea, soția ta, e brațul legii? Ai văzut cât de rău a ajuns Băselu…… tu, vei fi mai rău……. Păcat, dar meriți cu vârf și îndesat, la cât ai sărăcit românii!!

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    VIDEO. Se lucrează, în sfârșit, și pe primul lot al căii ferate Caransebeș – Timișoara – Arad
    2
    FOTO. Biserica în formă de cruce care veghează orașul de piatră
    3
    „Dacă n-ar fi, nu v-am povesti”, o expoziție dedicată graficii și ilustrației de carte, la Timișoara
    4
    Tulburările menstruale nu trebuie ignorate. Medicii timișoreni îndeamnă femeile să consulte un specialist
    5
    Lucrări de lungă durată. Trafic restricționat sau chiar închis pe încă cinci străzi din Timișoara
    6
    Profesorii români spun că au cea mai mare nevoie de formare în lucrul cu elevii cu CES
    7
    Un bărbat beat și-a turnat benzină pe el și pe mașină, într-o benzinărie din Timișoara
    8
    László Krasznahorkai, laureatul Premiului Nobel pentru Literatură 2025
    9
    FOTO. De la costumul ceangăilor la podoabele junilor. O expoziție inedită poate fi văzută la Muzeul Satului Bănățean
    10
    Fotbalul și filmul fac echipă la Timișoara. Primul festival de acest tip din Europa de Est

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 8 decembrie 2025, în Timișoara?

    Sănătate

    Tulburările menstruale nu trebuie ignorate. Medicii timișoreni îndeamnă femeile să consulte un specialist

    România

    Rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu, câștigător în exit-polluri

    Ştiri din Timiș

    Pavel Bartoș: „Timișoara e un fel de acasă”. Actorul revine în oraș cu filmul „Crăciun cu Ramon”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Gusturi, povești și identitate bănățeană. Expoziție și lansare de carte la Conacul Zăgujeni

    Agenda

    FOTO. Cinci locuri din lume interzise femeilor

    Ştiri din Timiș

    Colinde și spirit festiv la Cenad. Concertul de Crăciun 2025, susținut de studenții UVT

    Mapamond

    VIDEO. Incendiu devastator într-un club din India. 25 de persoane au murit, inclusiv turiști

    Ştiri din Timiș

    Când „bogăția” e doar o iluzie. Psihologul clinician Aurelia Marcoane explică paradoxul sărăcirii în era abundenței afișate

    Ştiri din Timiș

    „Poveste de Crăciun în Charlottenburg” revine cu tradiții, colinde și momente festive
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici