Ajutor de la stat nu vor primi decât cei care câştigă sub 500 de lei noi pe membru de familie; dacă venitul depăşeste această suma, factura trebuie plătită integral. Prin urmare, multe familii vor fi nevoite să treacă la sistemul clasic de încălzire, şi anume la cel pe bază de lemne sau cărbuni.
Cea mai simplă explicaţie pentru preţurile mari din provincie este că, în cele mai multe oraşe, au dispărut marii consumatori industriali. În aceste condiţii, consiliile locale vor fi cele care vor decide preţul final al energiei termice, dar fără a depăşi cu 7 procente nivelul de referinţă stabilit de Autoritatea de Reglementare in Domeniul Energiei.
Potrivit Ministerului Administraţiei, preţul mediu al gigacaloriei în marile oraşe este între 130 şi 150 de lei, ceea ce înseamnă cu 20-40 de procente mai mult decât preţul naţional de referinţă. Recordul este în localitatea Sebiş din judeţul Arad, unde gigacaloria costă 280 de lei. Alte localităţi unde se anunţă o iarnă scumpă sunt: Alba Iulia- 230 lei/gigacaloria, Vaslui- 216 lei/gigacaloria, Suceava- 213 lei/gigacaloria, Zalău- 203 lei/gigacaloria.
Trimite articolul
Xnu stiu cat mai poate valora parerea noastra,a consumatorilor,insa nu se stie felul in care se vor primii ajutoarele.
mi se pare shi mie ca e chiar mult ,mereu se scumpeste ceva ,dar salariile ,veniturile oamenilor de rand nu cresc!
daca e asa ca va fi mai mult gigacaloria ,atunci sa primim ajutoare ,aas cum ni s-au promis!
Eu zic ca va fi razboi civil de continua asti asa…..sau macar o mica revolutie
eu sunt pensionara de boala (pe drept, din pacate) si chiar nu pot lucra.am o pensie de kkt, si stau si ma intreb, ce sa fac?
daca nu platesc, ma dau afara si imi vinde statul apartamentul,nu primesc atat cat costa intretinerea, e adevarat ca am sot, dar mai trebuie sa traim, sa mor, nu as dori…
dar va spun o realitate.
cei din puscarii, ca sunt pe drept acolo, sau nu, lor li se aloca o suma frumusica, nai nare decat a multora care citesc aceste randuri.
nu e rusine din partea statului?
sa le fie rusine!!!!!
imi pare rau ca m-am nascut intrun loc unde si celor ce sunt in pucarie le merge mai bine!!!