Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, majorarea medie lunară a cardurilor a fost de peste 150.000. Nu doar cardurile în lei au crescut considerabil, dar şi cele în valută au cunoscut o ascensiune reală, în capitală fiind înregistrate cele mai multe carduri bancare în valută.
Majoritatea cardurilor aflate în circulaţie sunt localizate în Bucureşti, care însumează un procent de 25 la sută, adică, 2.057.355. Localităţile urbane, cu un mare număr de locuitori au, de asemenea, în circulaţie, 1,9 milioane de carduri valide. Este vorba despre: Braşov, Constanţa, Cluj şi Iaşi. Specialiştii spun că, motivul pentru care numărul cardurilor valide aflate în circulaţie nu este, totuşi mare, comparativ cu alte state, în special cu cele europene, este acela că, peste 41 la sută din populaţia ţării noastre este domiciliată în mediul rural.
Citiți principiile noastre de moderare aici!