Reprezentanţii Fondului Monetar Internaţional au recomandat Guvernului român să menţină şi în 2007 politicile salariale, monetare şi fiscale aplicate în acest an. FMI apreciază că, în caz contrar, inflaţia va scăpa de sub control, iar deficitul de cont curent, adică diferenţa dintre importuri şi exporturi, va atinge o valoare care ar putea pune în pericol stabilitatea economică şi nivelul investiţiilor străine.
După discuţiile cu oficialii români, şeful misiunii FMI în România s-a arătat îngrijorat de nivelul actual al deficitului de cont curent. Estimările FMI indică, pentru sfârşitul acestui an, un nivel record de 10,4% din PIB. În schimb, FMI a apreciat progresele făcute de România în privinţa inflaţiei şi a creşterii economice, pe care le estimează la 5,7 %, respectiv 7 procente, la finele acestui an.
Autorităţile române au prezentat experţilor FMI şi rezultate introducerii cotei unice. Veniturile bugetare au crescut, în primele 9 luni, cu 22%, faţă de anul trecut. La început, FMI s-a arătat sceptic în privinbţa acestei măsuri fiscale.
Trimite articolul
Xeu invit un reprezentant fmi sa traiasca 3 luni(de iarna ….) cu famila din salariul MEDIU(nu minim sa nu fim rai)pe economie si apoi vreau sa vad daca mai”recomanda”mentinerea politicii salariale etc etc.