Prin acelaşi sistem vor beneficia de servicii medicale şi străinii care vizitează România şi au viză de scurtă şedere. „În schimb, cei care se stabilesc aici pentru o durată mai mare de timp sunt obligaţi să cotizeze lunar la casele de asigurări de sănătate la fel ca şi cetăţenii români, respectiv 6,5% din venituri. Această valoare li se reţine automat din salariu în cazul în care sunt angajaţi ai unei instituţii, iar dacă au propria companie sau sunt liberi profesionişti o pot plăti individual către asigurator”, specifică Augustus Costache, purtător de cuvânt la Casa Naţională
de Asigurări de Sănătate. În cazuri specifice – spre exemplu o persoană care lucrează o lună în străinătate, o lună vine şi stă în România -, există posibilitatea alegerii asiguratorului.
Trimite articolul
Xavansam