Chiar mai mult, banii le vor fi alocaţi direct studenţilor şi nu prin intermediul universităţilor,cum a fost până acum, astfel încât facultăţile să nu se mai folosească de aceşti bani în alte scopuri. Măsurile s-au luat în urma negocierilor repetate cu liderii studenţilor.
Ministerul va solicita primariilor ca decontarea pentru transportul în comun a studenţilor să se facă similar cu cea pe CFR, direct de la ghişeu. Ministerul Educaţiei a mai hotărât să dea bani mai puţini, începând cu anul urmator, universităţilor la care studenţii intră pe bază diplomei de Bacalaureat.
Noile măsuri de acordare a subvenţiei pentru cămine şi cantine direct studentului vor fi cuprinse şi în noua lege a învăţamântului superior similar modului de acordare a burselor.
Trimite articolul
XMi se pare o idee foarte buna decontarea pentru transportul in comun…Sper sa se si tina de cuvat:D
Mi se pare si mai buna ideea de a da bani mai putini universitatilor al caror singur atu e ca nu se da admitere. Trebuie platita calitatea, nu cantitatea. Cine nu da admitere nici nu ar trebui sa primeasca fonduri. Daca umbla numai dupa bani, acele universitati ar trebui sa se descurce din taxe. Limitarea numarului de locuri ar insemna prestigiu pentru absolventi. Din pacate, BAC-ul e un examen care in Romania se fura. Cei mai prosti elevi au cele mai mari note la BAC. Si cine a mituit un pic la BAC economiseste apoi sume mult mai mari pe care le platesc ca taxe la universitate cei care nu s-au gindit sa mituiasca la BAC…