La lucrările care încep miercuri vor fi prezenţi membri ai preşedinţiei, Guvernului şi ai Parlamentului, şefii misiunilor diplomatice ai României, consulii generali, reprezentanţi ai Corpul Diplomatic străin acreditat la Bucureşti.
La reuniune vor participa şi o serie de invitaţi străini: Miguel Angel Moratinos, ministrul afacerilor externe şi cooperării din Spania, Abdelelah Al-Khatib, ministrul iordanian al afacerilor externe, Anand Sharma, ministrul de stat pentru afaceri externe al Indiei, Guenter Gloser, ministru de stat pentru Europa din Ministerul Federal al Afacerilor Externe al Germaniei.
Participanţii la reuniunea din Capitală vor dezbate şi trei proiecte legislative importante pentru activitatea diplomatică. Vor fi dezbătute proiectul unei strategii de politică externă post-aderare, precum şi un pachet de proiecte de legi referitoare la activitatea diplomatică, respectiv Legea diplomaţiei, Legea românilor de pretutindeni şi Legea votului prin corespondenţă. Toate aceste documente vor fi lansate spre dezbatere publică şi vor fi afişate pe site-ul MAE. Reuniunea se încheie vineri, cu aniversarea Zilei Diplomaţiei Române.
Trimite articolul
Xcapitala e una dintre cele mai nasoale din europa, cred eu, e murdara, e plina de tigani, peste tot numai beton, la fel ca pe vremea lui ceausescu, deloc nu sunt mandra de aspectul ei, blocurile de beton nu incanta ochiul venit din occident, parcurile sunt putine, spatiile verzi de asemenea, de fapt si oamenii sunt naspa acolo