Aparatele de zbor din dotarea SMURD, care aparţin firmei Eurocopter, nu au voie să se ridice de la sol până la descoperirea cauzelor care au dus la prăbuşirea elicopterului, lângă Iaşi. Aşa încât bolnavii care nu pot fi transportaţi cu ambulanţele ajung cu întârziere la operaţii sau tratamente. Este şi cazul unei fetiţe de numai trei ani din Buzău care trebuie operată de urgenţă pe cord, la o clinică de specialitate din Târgu Mureş şi nu poate ajunge acolo decât cu elicopterul.
Micuţa a fost abandonată de părinţi într-un centru de plasament din Buzău. Angajaţii au descoperit repede că fetiţa suferă de grave afecţiuni cardiace. Săptămâna trecută, medicii de la Spitalul Judeţean au dat verdictul – trebuie operată de urgenţă.
La începutul acestei săptămâni, fetiţa trebuia operată la clinica de chirurgie cardio-vasculară din Târgu-Mureş. Ar fi trebuit să fie transportată luni cu un elicopter SMURD. Exact ziua în care un alt aparat din dotarea serviciului s-a prăbuşit lângă Iaşi şi toate zborurile s-au anulat.
Lucrătorii Serviciului de Ambulanţă Buzău speră ca ancheta accidentului aviatic de la Iaşi să se finalizeze cât mai repede, pentru a permite din nou zborul elicopterelor. Medicii susţin că orice întârziere în transportul bolnavilor le-ar putea agrava starea de sănătate, iar în unele cazuri, poate fi fatală.
Citiți principiile noastre de moderare aici!