Cea mai insemnata crestere a inregistrat-o berea la halba, ajungand sa detina o pondere de 8.5% din consumul total. Previziunile pentru 2006 arata un consum national de 74 de litri pe cap de locuitor, foarte aproape de consumul inregistrat in Olanda cu 78 de litri, sau Spania cu 79 de litri.
In perioada campionatului mondial de fotbal din Germania de anul acesta s-a consumat foarte multa bere majoritatea romanilor preferand sa urmareasca competitia la terase si in restaurante. Piata berii a ajuns la aproape 7,8 milioane hl de bere in primele 6 luni ale anului, cu 16% fata de perioada similara a anului 2005, conform hotnews.ro
Citiți principiile noastre de moderare aici!