Cu alte cuvinte, populaţia a ajuns în postura de debitor net faţă de bănci, ceea ce ilustrează până la urmă gradul de sărăcie şi posibilităţile reduse de economisire mai ales în comparaţie cu nevoile de îmbunătăţire a nivelului de trai. Potrivit datelor făcute publice de Banca Naţională, creditele contractate de clienţii individuali se ridicau la 34 de miliarde de lei (9,6 miliarde de euro), în timp ce depozitele totalizau numai 31,9 miliarde de lei (9 miliarde de euro).
În august anul trecut, economiile plasate de populaţie la bănci depăşeau creditele contractate cu 8 miliarde de lei (2,3 miliarde de euro), la un sold de aproape 26 de miliarde de lei. Între timp, împrumuturile luate de populaţie s-au dublat, urcând de la 17,6 miliarde la 34 de miliarde, susţinute în principal de expansiunea creditului de consum. Evoluţia poate înrăutăţi riscul la care este supus sistemul bancar, mai ales în cazul unei deprecieri semnificative a leului, care i-ar pune pe mulţi clienţi în dificultatea de a-şi rambursa creditele contractate în devize.
Trimite articolul
Xda, este adevarat. romanii se indatoreaza intr-un ritm ingrijorator. iei nu vor sa inteleaga, ca alte tari au avut nevoie de multi zeci de ani pt. a ajunge la un anumit nivel de trai. romanii vor totul deodata. si cum un salariu mediu in romania este de doara 250€, bineinteles, ca pt. inplinirea dorintelor ramane doar creditul la banca…