Una dintre aplicații este destinată verificării declarației D406 SAF-T și permite contribuabililor să controleze dacă informațiile raportate sunt corecte și complete. În acest fel, eventualele probleme pot fi observate și remediate înainte de depunere, reducând riscul apariției ulterioare a unor notificări de neconformitate.
Cea de-a doua aplicație, denumită „Aplicația de evaluare a informațiilor declarate prin D406 în șablon D300”, permite completarea unui formular de verificare asemănător decontului de TVA, utilizând datele raportate prin SAF-T.
Astfel, contribuabilii pot verifica mai ușor dacă informațiile transmise prin D406 sunt în concordanță cu cele declarate în decontul de TVA D300.
Aproape 580.000 de firme pot verifica datele înainte de depunere
Potrivit ANAF, aproximativ 870.000 de societăți au obligația depunerii declarației SAF-T. Dintre acestea, circa 580.000, adică aproape 67%, depun și decontul de TVA.
Pentru aceste societăți, noile instrumente pot fi utile pentru identificarea din timp a eventualelor diferențe între informațiile raportate în SAF-T și cele din declarația D300.
Aplicațiile permit verificarea datelor direct pe calculatorul utilizatorului. Potrivit ANAF, informațiile introduse în această etapă nu sunt transmise către instituție.
„Ne dorim ca aceste aplicații să fie un sprijin real pentru contribuabili: ușor de folosit, gratuite și utile în activitatea de zi cu zi. Verificările se fac pe calculatorul propriu al utilizatorului, iar datele nu sunt transmise către ANAF în această etapă”, a declarat Adrian Nica, președintele ANAF.
Acesta a precizat că instrumentele au fost concepute și pentru a-i ajuta pe contribuabili să corecteze din timp eventualele erori, înainte ca acestea să genereze probleme în îndeplinirea obligațiilor fiscale.
„Prin aceste instrumente, contribuabilii pot identifica și corecta din timp eventualele erori, înainte ca acestea să genereze dificultăți în îndeplinirea obligațiilor fiscale. În același timp, urmărim să încurajăm conformarea voluntară și să oferim contribuabililor soluții practice, care să simplifice interacțiunea cu administrația fiscală”, a mai transmis președintele ANAF.
Aplicațiile pot fi descărcate gratuit de pe site-ul ANAF
Aplicațiile au fost dezvoltate în urma etapei-pilot, în cadrul căreia au fost identificate situații în care datele transmise conțineau erori sau neconcordanțe. Prin utilizarea noilor instrumente, contribuabilii au posibilitatea de a verifica aceste informații înainte de transmiterea declarațiilor.
În perioada septembrie-noiembrie 2026, cele două aplicații se vor afla în etapa de testare. ANAF anunță că feedbackul contribuabililor va fi important pentru îmbunătățirea instrumentelor.
Instituția îi invită pe utilizatori să transmită observații, propuneri sau sesizări privind eventualele erori întâlnite în utilizarea aplicațiilor.
Scopul este ca instrumentele să devină cât mai clare, funcționale și utile pentru contribuabili, în condițiile în care verificarea din timp a datelor poate reduce riscul apariției unor neconcordanțe în declarațiile fiscale.
Citiți principiile noastre de moderare aici!