Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Amendat că a salvat şi îngrijit o căprioară

Amendat că a salvat şi îngrijit o căprioară

la 7 November 2006 15:13 Reactualizat la: 12 February 2011 23:48
4 Comentarii
7 November 2006 15:13 Reactualizat la: 12 February 2011 23:48
TODIRENI - Un bătrân din localitatea Todireni, judeţul Botoşani, riscă să primească o amendă de până la 5.000 de lei pentru ţinerea în captivitate a unui pui de căprioară, transmite Rompres.
Scris de IM:ANTENA_3 - TODIRENI - Un bătrân din localitatea Todireni, judeţul Botoşani, riscă să primească o amendă de până la 5.000 de lei pentru ţinerea în captivitate a unui pui de căprioară, transmite Rompres.

Trimite articolul

X

Gheorghe Iftimiciuc, de 72 de ani, creşte în gospodăria proprie, de peste un an, o căprioară găsită pe un câmp din apropierea localităţii. Animalul era muşcat de câinii de la o stână, iar bătrânul l-a luat acasă să îl îngrijească.

“I-am cumpărat medicamente şi am îngrijit-o. Timp de două luni eu nu am băut nici un pahar cu lapte, pentru că l-am dat căprioarei. I-am dat ce era mai bun în casă”, susţine bătrânul din Todireni. În ciuda faptului că Gheorghe Iftimiciuc a luat animalul acasă doar pentru a-l salva de la moarte, responsabilii Direcţiei Silvice susţin că ţinerea în captivitate a acestuia se sancţionează cu amendă de la 2.000 de lei la 5.000 de lei.

“În acest caz apar două aspecte. Unul juridic, potrivit căruia persoana respectivă nu avea dreptul să ridice vânatul de pe fondul de vânătoare, dar şi unul moral. Latura morală este că, fiind într-o situaţie deosebită, animalul a fost salvat. După ce a fost îngrijit şi ţinut în captivitate ca un animal domestic, animalul este sortit pieirii acum, dacă este pus în libertate”, a declarat Heinrich Ipser, responsabil pe probleme de vânătoare la Direcţia Silvică Botoşani.

Puiul de căprioară nu poate fi lăsat în mediul natural, pentru că nu ştie să îşi procure singur hrana şi nu se poate apăra de dăunători. Specialiştii vor propune ca animalul să fie preluat de o grădină zoologică, astfel încât acesta să poată fi îngrijit.

Trimite articolul

X
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. un timisorean says:
    November 7, 2006 at 9:28 pm

    fara cuvinte….

    Reply
  2. claudia says:
    November 8, 2006 at 6:51 am

    CUM SE POATE SA FIE AMENDAT UN BATRAN CARE A SALVAT CAPRIOARA DE LA MOARTE SI I-A DAT PORTIA LUI DE MANCARE!VA GANDITI PUTIN,VOI CEI CARE PROMULGATI LEGI?SITUATIILE DIFERA DE LA CAZ LA CAZ,NU SE POATE SA FIE O LEGE UNIVERSALA! DATI BATRANULUI CAPRIOARA,SA SE BUCURE DE EA,NU UMBLATI CU RAUTATI,AMENZI,ETC.,CI MAI BINE DATI-I MAI MULTA MANCARE SI SUPORT!FITI OAMENI!

    Reply
  3. Anonim says:
    November 8, 2006 at 8:59 am

    Avem niste alesi de rahat, niste idioti. In plus, avem si concetateni de rahat – vezi pe respectivul de la directia silvica

    Reply
  4. Anonim says:
    November 8, 2006 at 11:41 pm

    SUSTIN APRECIERILE SI PROPUNERILE CLAUDIEI. NU MAI NECAJITI BATRANELUL!!! ARE TOT DREPTUL SA SE BUCURE DE CAPRIOARA. ACEST ANIMAL N-AR FI FOST OARE SORTIT PIEIRII IN URMA CU UN AN, DACA..?!? RESPONSABILII DIRECTIEI SILVICE AR TREBUI SA RASPLATEASCA EFORTUL BATRANULUI!!!!!!!! RUSINE!

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Sume uriașe ridicate după percheziții la fostul preot Cristian Pomohaci. Este acuzat din nou pentru viol
    2
    O dronă navală a explodat în Portul Constanța
    3
    Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele
    4
    Erlend Krauser revine pe scenă la Timișoara, într-un concert caritabil
    5
    Noul robot chirurgical de 33 de milioane de lei a fost folosit pentru prima dată la Maternitatea Odobescu din Timișoara
    6
    Idee de weekend pentru timișeni: Târgul Castelelor revine la Castelul Corvinilor din Hunedoara
    7
    Soarele și Luna, cei doi Luminari ai Astrologiei
    8
    „Exersând Nesupunerea”, o expoziție despre solidaritate și puterea artei, la Timișoara
    9
    A murit medicul Daniel Țuculanu de la Spitalul CFR Timișoara
    10
    Tur gratuit prin istoria Timișoarei. Poveștile primarilor care au schimbat orașul

    Cele mai noi știri

    România

    Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele

    Ştiri din Timiș

    Timișul intră sub Cod Portocaliu de caniculă

    Turism

    FOTO. Cascada Șușara, comoara ascunsă a Banatului

    Ştiri sportive

    CM2026 – ZIUA 14: Brazilia și Elveția își câștigă grupele. Africa de Sud, surpriza din grupa A

    Sănătate

    Cum au schimbat digitalizarea și sistemele AI activitatea Spitalului Județean Timișoara. Pacienții petrec mai puțin timp la Terapie Intensivă

    Mapamond

    Primul caz de Ebola confirmat în Europa

    Ştiri din Timiș

    Noul DOLPHIN G DM-i se lansează la BYD Autoglobus. 25-27 iunie: 3 zile de test drive-uri, oferte speciale și surprize

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 25 iunie

    Mapamond

    Cutremure catastrofale în Venezuela. Mii de oameni morți și clădiri prăbușite

    Eveniment

    FOTO. Fabrica de peleți din Darova, cuprinsă de flăcări. Zeci de pompieri au intervenit
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici