S-au mai făcut o dată de râs... Acum, doar
amical. Ocupanta penultimului loc din campionatul Serbiei,
FK Cukaricki, a învins sâmbătă
„Poli”, scor 1-0, chiar într-un meci
disputat în Timişoara.
Fapt fără precedent. Justiţia a vrut să
împace şi capra şi varza în cazul
mărcii Politehnica, deşi nu era cazul, şi au
dat-o rău în bară. Judecătorii au dat
un verdict ciudat: Politehnica este o marcă
originală a oraşului Timişoara, dar o poate
folosi şi... Claudio Zambon, sau orice altcineva din
România.
Costaricanul Winston parks nu şi-a pierdut optimistmul
după semieşecul de la Otopeni.
Tehnicianul Timişoarei crede că România
poate obţine 4 puncte din dubla cu Serbia şi
Austria.
Preşedintele FC Timişoara, Marian Iancu, şi
primarul oraşului, Gheorghe Ciuhandu, se vor
întâlni, joi, la rectoratul
Universităţii Politehnica pentru a discuta despre
finanţarea clubului de fotbal.
La iniţiativa unor inimoşi suporteri ai
Politehnicii a apărut site-ul
www.justiceforpoli.com. Iniţiatorii proiectului
expun, în mai multe limbi faptul că FC
Timişoara trebuie să redevină Poli, iar
culorile alb-violet să fie din nou aprobate.
Şeful clubului bănăţean, Marian Iancu
se gândeşte să facă unele taieri de pe
listele salariale, atâta timp cât echipa nu
obţine rezultatele scontate.
Reacţie. Egalul cu Otopeniul l-a dezamăgit
profund pe Gheorghe Chivorchian. Oficialul echipei de pe
Bega a spus că nu aşa ar trebui să arate o
echipă ce-şi propune să ajungă în
cupele europene.
Atitudine. Şeful clubului, Marian Iancu a auzit de
cearta dintre Balint şi Chivorchian şi a
intervenit împotriva antrenorului.
Ultimele două meciuri ale Timişoarei au coincis
şi cu două mari dezamăgiri. Doar 0-0
acasă cu Mediaşul, echipa cu cea mai slabă
apărare din Liga 1, iar apoi un 2-2 scos cu forcepsul
la Otopeni, în faţa unei formaţii ce se
află cu un picior în liga secundă.
„Poli” pierde puncte importante şi este
corijentă şi la imaginea jocului... care
suferă.
Capitală Culturală
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.
Eveniment
Un bărbat din Bihor a fost rănit marți după ce a căzut de pe o trotinetă electrică. El a fost transportat la spital pentru investigații suplimentare. A fost solicitat inclusiv un elicopter SMURD.
Eveniment
Un șofer rănit și trei mașini parcate avariate în urma unei depășiri pe o stradă din Sânnicolau Mare
Un bărbat a fost rănit și transportat la spital în urma unui accident rutier produs azi de dimineață pe DN6, în orașul Sânnicolau Mare, după ce două autoturisme au intrat în coliziune în timpul unei depășiri, iar una dintre ele a ajuns să lovească mai multe vehicule parcate.
România
Europa continuă să fie afectată marți de un val de căldură sever, cu temperaturi prognozate să ajungă până la 37°C în Franța și valori de până la 40°C în mai multe regiuni din Regatul Unit și vestul continentului. Meteorologii avertizează că episoadele de acest tip devin tot mai frecvente și mai intense, pe fondul schimbărilor climatice.
Ştiri sportive
Ziua a 12-a a Cupei Mondiale 2026 a rămas în istorie prin performanța lui Lionel Messi, care a devenit cel mai bun marcator din istoria turneelor finale, ajungând la 18 goluri după dubla reușită în victoria Argentinei cu Austria. Tot luni, Franța și Norvegia și-au asigurat calificarea în șaisprezecimi.
Sănătate
Secția de Neonatologie a noii Maternități Odobescu, din cadrul Spitalului Municipal Timișoara, asigură îngrijirea nou-născuților prematuri și a copiilor care necesită asistență medicală complexă imediat după naștere. Unitatea are competență de nivel III, ceea ce îi permite să gestioneze inclusiv cazuri de prematuritate extremă, cu bebeluși născuți la numai 24 de săptămâni de sarcină.