Gruparea bănăţeană a suferit din nou,
în faţa unei echipe ce va evolua probabil, de la
anul în liga a II-a. Preluări greşite, pase
aiurea, ratări din careul mic, dar şi foarte mult
noroc pe final... câteva din ingredientele pe care
le-au folosit elevii lui Balint... un antrenor din ce
în ce mai contestat pe Bega!
Comisia de Disciplină a FRF l-a sancţionat,
miercuri, pe oficialul clubului FC Timişoara, Marian
Iancu, cu suspendare pentru 18 luni şi cu o penalitate
sportivă de 450.000 lei, informează site-ul
frf.ro.
Victorie. Curtea de Arbitraj pentru Fotbal din cadrul
Federaţiei Române de Fotbal (FRF) a decis
respingerea recursului formulat de FC Timişoara
în litigiul cu jucătorul Ionel Ganea şi
menţine decizia Camerei Naţionale pentru
Soluţionarea Litigiilor (CNSL), informează
site-ul frf.ro.
Litigiu - Palmares, nu, puncte, da!? Directorul de
relaţii internaţionale al FRF, Florin Prunea, a
declarat miercuri că FC Timişoara are şanse
foarte mari să recupereze cele şase puncte cu
care a fost sancţionată de Comisia de
Disciplină a FIFA pentru nerespectarea
hotărârii TAS.
Palmares. FRF e vinovată pentru că a permis
italianului să facă amecherii, crede Mitică
Dragomir. „FRF nu este vinovată sută la
sută.
Litigiu. După ce nu a fost lăsat să apere
Timişoara în procesul de la TAS, Mitică a
arătat cu degetul Federaţia, spunând
însă că nu este totul pierdut.
Preşedintele grupării FC Timişoara, Marian
Iancu, a declarat că ştie că se fac
intervenţii din partea conducerii Federaţiei
Române de Fotbal, pe lângă procurorii de
la Curtea de Apel Bucureşti, pentru tergiversarea
procesului penal intentat FRF.
Declaraţie. Marian Iancu nu a fosr surprins că
Dragomir nu se va mai ocupa de cazul Timişoarei.
Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat, luni,
într-o conferinţă de presă, că
membrii Comitetului Executiv au decis ca Dumitru Dragomir
să nu reprezinte federaţia la Tribunalul de
Arbitraj Sportiv la înfăţişarea
programată la începutul lunii aprilie în
cazul palmaresului clubului Poli Timişoara.
În turul campionatului, „Poli” a avut
ghinion în două meciuri importante consecutive.
Autogol la Galaţi (2-2) şi încă
două „reuşite” de acest fel cu Dinamo
(0-3). Cum în fotbal există legia
compensaţiei, în primele două etape din
retur Timişoara a câştigat 6 puncte cu mult
noroc. Ulciorul nu merge însă de multe ori la
apă şi „poliştii” s-au ars cu
Gazul. 
Ştiri din Timiș
Pentru copiii din două cartiere ale Timișoarei se pregătesc noi spații de joacă. Primăria anunță că lucrările de pe strada Orșova au ajuns într-o etapă avansată, iar pe strada Mureș au început deja modernizările, parte din programul de reabilitare a zece locuri de joacă din oraș.
Ştiri din Timiș
Ziua Drapelului Național al României va fi marcată vineri, 26 iunie, la Timișoara, printr-o serie de ceremonii militare și religioase organizate de autorități.
România
Sorin Grindeanu declară, după consultările cu Nicușor Dan de marți, că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier.
Sănătate
Mai multe asistente medicale de la Spitalul CFR Timișoara ar fi intrat în grevă japoneză. Acțiunea are loc fără întreruperea activității medicale, fiind o formă de protest simbolic desfășurată în mai multe unități sanitare încă de la începutul lunii, prin care membrii sindicatului Sanitas Timiș protestează noua lege a salarizării.
Ştiri din Timiș
Municipalitatea caută soluții pentru a reduce conflictele dintre bicicliști și pietonii din centrul Timișoarei. Principala problemă este creșterea numărului de curieri pe bicicletă, iar primăria ia în calcul trasee dedicate care să traverseze cartierul Cetate fără a afecta zonele aglomerate.
România
În mai 2026, prețurile combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal au fost cu 20,7% mai mari în UE față de mai 2025. În România sunt raportate doar creșteri.
Eveniment
Polițiștii din Timișoara au făcut o percheziție într-un dosar în care un bărbat de 32 de ani este cercetat după ce, în mediul online, au apărut clipuri în care s-a prezentat ca reprezentant al unor instituții ale statului și a făcut așa-zise controale la mai multe magazine.
Capitală Culturală
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.