Cu cele 6 puncte, Timişoara ar fi lider în
clasament. Fără ele, suntem pe 3, la 3 puncte de
primul loc. Bănăţenii s-au impus din nou la
Giuleşti, un loc prielnic în ultimele
deplasări, mai ales pentru Arman Karamyan, autorul
unei duble de senzaţie. Tot Arman, înscrie
pentru victorie şi în returul sezonului
trecut...
După proverbul: "frate-frate dar branza-i pe bani" Fc
Timişoara şi Rapid, şi-au disputat un nou
episod pe terenul din Giuleşti.
Meci cu final aşteptat. Timişoara trece lejer de
Buzău, 4-1, după o partidă dominată de
elevii lui Gabi Balint. Singura partidă dominată
autoritar de elevii tehnicianului
„bănăţean” în acest retur.
Deocamdată soarta punctelor este în aer. TAS a
anunţat că permite Timişoarei să se
apere, dar că o decizie finală se va la ulterior.
Neapărat însă în această
lună, pentru a nu afecta apoi clasamentul Ligii I.
Alexa crede că fotbaliştii de la Gloria vor avea
o motivaţie în plus în meciul de
sâmbătă, deoarece vor să demonstreze
că merită să joace la echipa FC
Timişoara.
Fără sprijinul FRF, FC Timişoara are
şanse reduse în a câştiga procesul cu
FIFA în legătură cu cele 6 puncte.
Reamintim, totul a plecat după ce FRF a aprobat ca
„Poli” să joace în echipamentul ce
ulterior a fost cauza depunctării, aplicată de
FIFA. „Nu cred că vom primi cele şase
puncte. Sunt mai mult pesismist decât optimist. Tot
aşa au făcut şi cu palmaresul”, a
declarat Marian Iancu, preşedintele clubului.
Clasament. Clubul bănăţean a
înregistrat o urcare de 18 locuri în topul
mondial, dar CFR Cluj rămâne clubul cel mai bine
plasat. CFR Cluj ocupă locul 119, cu 102 puncte,
după o coborâre de un loc faţă de
ierarhia precedentă, în timp ce următoarea
echipa românească din clasament este FC Vaslui,
care are 93,5 de puncte şi a urcat 16 locuri,
clasându-se pe poziţia 145.
FC Timişoara a primit suma de 2 milioane de lei din
partea Primăriei, urmând ca diferenţa de
până la 4,5 milioane să fie virată
după ce conducerea clubului va justifica cheltuirea
banilor, iar în cazul în care echipa se va
califica în cupele europene, va mai primi
încă 4,5 milioane de lei.
Ultimele două remize obţinute de FC
Timişoara le-a mai zdruncinat din moral
jucătorilor lui Balint.
Cupa României. Federaţia Română de
Fotbal a stabilit, luni, că partida dintre FC
Timişoara şi Gloria Bistriţa, contând
pentru sferturile de finală ale Cupei României,
să se desfăşoare la Cluj Napoca, pe
stadionul Dr. Constantin Rădulescu, informează
site-ul oficial al bistriţenilor.
Ştiri sportive
Ziua a 12-a a Cupei Mondiale 2026 a rămas în istorie prin performanța lui Lionel Messi, care a devenit cel mai bun marcator din istoria turneelor finale, ajungând la 18 goluri după dubla reușită în victoria Argentinei cu Austria. Tot luni, Franța și Norvegia și-au asigurat calificarea în șaisprezecimi.
România
Liderul PNL, premierul interimar Ilie Bolojan, afirmă că PNL îşi menţine propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact naţional care să stabilească priorităţile României pentru următoarele 6 luni.
Sănătate
Secția de Neonatologie a noii Maternități Odobescu, din cadrul Spitalului Municipal Timișoara, asigură îngrijirea nou-născuților prematuri și a copiilor care necesită asistență medicală complexă imediat după naștere. Unitatea are competență de nivel III, ceea ce îi permite să gestioneze inclusiv cazuri de prematuritate extremă, cu bebeluși născuți la numai 24 de săptămâni de sarcină.
România
După cum preconiza liderul PSD, Sorin Grindeanu, președintele Nicușor Dan a convocat marți partidele parlamentare la Palatul Cotroceni pentru consultări în vederea desemnării unui nou candidat la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins luni seară de Parlament.
Ştiri din Timiș
Una dintre cele mai apreciate artiste ale scenei blues-rock internaționale, Beth Hart, va concerta pentru prima dată la Timișoara. Artista americană, nominalizată la Premiile Grammy, va urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu în data de 31 iulie, în cadrul evenimentului Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration.
Eveniment
Un bărbat din Timiș a ajuns în atenția publică după ce a fost surprins în mai multe firme din vestul țării, unde l-a imitat pe fostul inspector ANPC Cristian Popescu Piedone. Acesta ar fi adoptat stilul caracteristic al controalelor făcute de Piedone, punând întrebări și interacționând cu angajații într-o manieră asemănătoare verificărilor oficiale, ceea ce a stârnit reacții împărțite în mediul online.
România
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, după respingerea în Parlament a Guvernului Veștea, că se așteaptă ca președintele Nicușor Dan să convoace în scurt timp consultări cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de prim-ministru.
1
România
Bolojan, după eșecul Guvernului Veștea: „România are nevoie urgent de un Executiv cu puteri depline”
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a transmis marți dimineață un mesaj după respingerea în Parlament a Guvernului propus de Adrian Veștea, afirmând că România are nevoie urgentă de un Executiv cu puteri depline și de o soluție politică bazată pe transparență și responsabilitate.
5