Potrivit unui oficial turc, întreaga operaţiune a fost coordonată de militanţi ai Partidului Muncitorilor din Kurdistan. Turiştii făceau parte dintr-un grup de 13 alpinişti care şi-au amplasat tabăra la o înălţime de 3.200 de metri pe Muntele Ararat. Cinci militanţi PKK s-au apropiat de corturi şi i-au răpit pe cei trei germani. Teroriştii au spus ulterior că au organizat această operaţiune din cauza ultimelor acţiuni ale Guvernului german împotriva simpatizanţilor PKK.
Turcia. Turişti germani, răpiţi în timpul unei expediţii montane
Reactualizat la:
Trei turişti germani au fost răpiţi în estul Turciei, în timp ce se aflau într-o expediţie motană.
Citiți principiile noastre de moderare aici!