Insurgenţii fundamentalişti au preluat controlul asupra mai multor sate şi sunt pregătiţi să-şi apere poziţiile. Comandantul talibanilor, mollahul Aminullah, a anunţat că rebelii au pus mine de-a lungul drumurilor şi au distrus mai multe poduri.
3.000 de localnici au părăsit zona în ultimele zile, de teamă să nu fie prinşi la mijloc în confruntări.
NATO i-a îndemnat pe afganii care au rămas în regiune să se baricadeze în case, în timpul ofensivei.
Autorităţile de la Kabul nu au aflat dacă în zona respectivă se află şi o parte dintre cei 1.000 de prizonieri eliberaţi de un commando al talibanilor acum 5 zile dintr-o închisoare din Kandahar.
Citiți principiile noastre de moderare aici!