Întreg scandalul a fost mutat într-o sală de tribunal, acolo unde judecătorii au trecut la audierea celor trei „prizoniere” şi a celorlalte două „cadre militare germane”, care purtau uniforme naziste din lagărele de concentrare. Incredibil sau nu, toate prostituatele implicate în orgia sado-masochistă s-au declarat încântate de tratamentul la care au fost supuse. Din motive lesne de înţeles, identitatea celor care au depus mărturie nu a fost divulgată, însă cotidianul britanic Daily Mail a reprodus câteva fraze care au reuşit să îi lase pe magistraţi cu gura căscată.
„Am trăit cele mai frumoase clipe din viaţa mea”, „A fost o relaxare totală, eram foarte stresată căci ma pregăteam pentru lucrarea de doctorat!”, „A fost o distracţie între adulţi. Precum copiii, ne-am jucat de-a cowboy-ii şi indienii”. Cam aşa sună declaraţiile celor cinci prostituate. Însă una dintre „actriţe” a ţinut să explice în amănunt întreg procesul de dominare cu bâta, specificând că şi-a impus iniţial numărul de lovituri care le-a primit în zona posteriorului: „Trebuie să îţi cunoşti propriul corp şi să realizezi că totul are o limită. De exemplu, eu rezist la 12 lovituri. Am simţit că plutesc de fericire”.
Apoi, „păsările de noapte” au declarat la unison că nu a fost vorba de nicio orgie nazistă, toţi cei implicaţi fiind simpli actori într-un scenariu ales la întâmplare. Mai mult, preşedintele Federaţiei Internaţionale de Automobilism a declarat că a vorbit în limba germană doar pentru a suna mult mai autoritar, şi în niciun caz pentru că este un adept al „politicii” naziste din lagărele de concentrare. Cum spune proverbul: Cine se aseamănă, se adună…
Citiți principiile noastre de moderare aici!