Bucăţi de material alb au fost fotografiate iniţial într-o groapă săpată de sondă, dar au disparut ulterior, ceea ce înseamnă ca a fost vorba despre gheaţă care s-a evaporat dupa ce a fost dezgropată, spun specialiştii.
Peter Smith, coordonatorul echipei de specialişti, a declarat că dovezile sunt „incredibil de convingătoare”. Deşi oamenii de ştiinţă de arată încântaţi de noua descoperire, aceasta nu este decât un prim pas către scopul final al misiunii. Sonda americană Phoenix cercetează dacă regiunea arctică a planetei roşii ar putea fi locuibilă.
NASA a descoperit gheaţă pe Marte
Reactualizat la:
Oamenii de ştiinţă americani au confirmat că sonda spaţiala Phoenix a descoperit bucăţi de gheaţă în regiunea arctică a planetei Marte.
Citiți principiile noastre de moderare aici!