Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
Centrul Militar Zonal Timiș caută tineri care să urmeze o carieră militară. Peste 2.000 de locuri la nivel național

Centrul Militar Zonal Timiș caută tineri care să urmeze o carieră militară. Peste 2.000 de locuri la nivel național

De Raoul Jurchela
la 14 February 2022 15:19
7 Comentarii

Centrul Militar Zonal Timiș caută tineri care să urmeze o carieră militară. Peste 2.000 de locuri la nivel național

Foto: arhivă Centrul Militar Zonal Timiș
14 February 2022 15:19
Centrul Militar Zonal Timiș anunță că începe recrutarea viitorilor militari de carieră, în cadrul MAPN. La nivel național sunt disponibile peste 2.000 de locuri pentru studii militare liceale, universitare, dar și postliceale.
Scris de Raoul Jurchela - Centrul Militar Zonal Timiș anunță că începe recrutarea viitorilor militari de carieră, în cadrul MAPN. La nivel național sunt disponibile peste 2.000 de locuri pentru studii militare liceale, universitare, dar și postliceale.

Trimite articolul

X

Absolvenții de clasa VIII-a, care nu au mai mult de 16 ani împliniți și care nu au mai fost înscriși la o formă de învățământ liceal sau profesional pot opta pentru urmarea studiilor liceale cu profil militar la Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul”- Alba-Iulia, Colegiul Naţional Militar „Tudor Vladimirescu”- Craiova, Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare” – Câmpulung Moldovenesc, Colegiul Naţional Militar „Alexandru Ioan Cuza”- Constanţa şi Colegiul Naţional Militar „Dimitrie Cantemir”- Breaza, judeţul Prahova. Numărul de locuri disponibile este de 600, iar termenul de depunere a dosarelor este 25 martie 2022.

Absolvenții de liceu care doresc să urmeze studii militare superioare pot candida pentru un loc la Universitatea Națională de Apărare „Carol I”-București (3 ani), Academia Forțelor Terestre “Nicolae Bălcescu”-Sibiu (3-4 ani), Academia Forțelor Aeriene “Henri Coandă”- Brașov (3-4 ani), Academia Navală “Mircea cel Bătrân”- Constanța (4 ani), Academia Tehnică Militară “Ferdinand I”- București(4 ani), Institutul Medico-Militar, București (5-6 ani): cu locuri repartizate la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Bucureşti la specialităţile medicină generală, medicină dentară, şi farmacie şi Universitatea de Medicină şi Farmacie din Târgu Mureş la specialitatea medicină generală dar şi la Academia de Poliție ”Alexandru Ioan Cuza”, București, specializarea drept (10 locuri scoase la concurs pentru MApN) . Numărul de locuri disponibile este de 243, iar termenul de depunere a dosarelor este 3 iunie 2022. Se pot înscrie elevii de clasa XII-a și absolvenții de liceul cu diplomă de bacalaureat care au cel mult 26 de ani împliniți în 2022 – limita este de 24 de ani în cazul celor care doresc să devină piloți.

De asemenea, la nivel național mai sunt scoase la concurs și 1180 locuri la școlile postliceale militare, în școlile militare de maiștri militari și subofițeri. Se pot înscrie elevii de clasa XII-a și absolvenții cu diplomă de bacalaureat care nu împlinesc mai mult de 28 ani în 2022. Termenul limită pentru depunerea dosarelor este 10 iunie 2022.

Înscrierea pentru toate categoriile se poate face la Centrul Militar Zonal Timiș sau pe site-ul www.recrutaremapn.ro.

„Probele de selecție aptitudinală pentru toate categoriile sunt: psihologice, fizice (traseu utilitar-aplicativ şi alergare pe distanţa de 1000 m candidaţii pentru colegiile naţionale militare /2000m pentru candidaţii la celelalte categorii) şi vor fi susţinute la Centrul zonal de selecţie şi orientare Alba Iulia. Susţinerea probelor de verificare a cunoştinţelor va avea loc în luna mai pentru candidaţii la colegiile naţionale militare, iulie pentru cei ce optează pentru categoria ofiţeri şi august pentru şcolile militare de maiştri militari şi subofiţeri. Pe toată durata pregătirii în instituţiile prezentate, se oferă gratuit şcolarizare, cazare, echipament, hrană şi asistenţă medicală, acces la baze sportive, biblioteci, laboratoare şi multe alte facilităţi”, transmit reprezentanții Centrului Militar Zonal Timiș.

Reprezentanții MAPN îi sfătuiesc pe cei interesați să adune informații și să se pregătească din timp.

„Chiar dacă mulţi tineri timişeni, consideră că mai este suficient timp până la admiterea din anul 2022, este recomandabilă contactarea cât mai rapidă a personalului Biroului informare – recrutare din Timişoara, situat în Piaţa Libertăţii nr. 7 sau telefonic la numerele 0256293757, 0750715067, de luni pânâ vineri, în intervalul orar 08.00-16.00, în vederea unei informări detaliate, corecte şi oportune referitoare la criteriile de recrutare, generale şi specifice, documentele necesare întocmirii dosarului de înscriere şi alte date legate de etapele de selecţie, admitere sau metodologiile de desfăşurare a admiterii în instituţiile de învăţământ”, transmit cei de la Centrul Militar Zonal Timiș.

Trimite articolul

X
Taguri:
recrutare mapn
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. marc antoniu says:
    February 14, 2022 at 3:49 pm

    Primarul este tanar si cu si cu veceprimarii si cu toti consilierii lor sunt tineri si apti!
    Trebuie inrolati..

    Reply
  2. Austro-Anarho-Capitalist says:
    February 14, 2022 at 5:03 pm

    Se cauta mercenari

    Reply
  3. radu says:
    February 14, 2022 at 5:47 pm

    Mergeti sa aparati Ucraina. Politicienii romani se angajeaza sa ii apere, pe barba voastra In baza carui tratat ?

    Reply
  4. Nicolae Artiidean says:
    February 14, 2022 at 6:52 pm

    Serios doar cei care au școala pot sa se înscrie cei care au doar 8 clase nu se pot înscrie ,pe cei fără școala îi lăsăm să fure si să cerșească parcă cînd era armata atunci nu conta școala erai obligat vai sa mar de vremurile care vor veni

    Reply
  5. RATM says:
    February 15, 2022 at 9:17 am

    Ucraina nu a fost tara, a afost regiune, prostia ca e tara a fost impinsa de austrieci si germani la inceputul primului razboi mondial, unde ambitiile colonialiste germane (ca-s acelasi neam) nu puteau merge decat spre est… trezirea natiune…

    Reply
  6. Anonim__ says:
    February 15, 2022 at 9:49 am

    Sincer, de ce m-as angaja intr-o institutie in care liderii stau bine mersi in spatele frontului, in siguranta, si imi dau ordin sa merg sa lupt si, foarte probabil, sa mor doar ca ei sa continue linistiti sa traiasca? Per total, banuiesc ca si asta e un hobby: sa ordoni altor oameni, tineri mai ales, sa moara doar ca tu sa ramai in viata in timp ce stai cat mai departe de lupta se poate, fara ca sa se vada clar asta.

    Reply
  7. Cornel Andras says:
    February 15, 2022 at 9:37 pm

    Criminali platiti. In decembrie 1989 au tras in timisoreni in Piata Operei. Oamenii fugeau ca potirnichile spre Catedrala sa se adaposteasca. Dar stupoare usile Catedralei erau inchise cu cheia. Acolo si atunci au murit pe treptele Catedralei ortodoxe oameni care si-au imaginat ca Armata Romana nu ucide propriul popor. Dar s-au inselat. Armata Romana a tras cu munitie de razboi. Lichele, misei, spurcaciuni, ticalosi. Si an de an ca si cum nu s-a intamplat nimic defileaza, fac parade si prostimea aplauda. Asadar inrolati-va fraierilor ca deveniti criminali platiti.

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Începe plata ajutoarelor pentru încălzire la Timișoara
    2
    Horoscop săptămâna 2-8 februarie
    3
    Școala de Arte Timișoara deschide sezonul spectacolelor în 2026
    4
    „Symphony of Hope” la Timișoara. Concert caritabil pentru mamele singure, cu tineri artiști
    5
    Tradiție cu gust bănățean. „Worschkoschtprob”- Degustarea cârnaților revine în 2026 la Săcălaz
    6
    Râsete și întâlniri cu vedetele: comedia „În pielea mea” ajunge la Timișoara și Arad
    7
    PROGRAM. Hramul istoric al Catedralei Mitropolitane din Timișoara: credință sub ocrotirea Sfinților Trei Ierarhi
    8
    Sprijin pentru familiile victimelor după accidentul tragic din apropiere de Lugojel, anunță Alfred Simonis
    9
    FOTO. Primăria Timișoara reîntregește Parcul Zürich după recuperarea unui teren ocupat abuziv
    10
    Zeii Vienei prind viață la Timișoara. Ultima mare călătorie artistică a lui Christine de Grancy

    Cele mai noi știri

    Capitală Culturală

    „Symphony of Hope” la Timișoara. Concert caritabil pentru mamele singure, cu tineri artiști

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Manifest pro-avort în centrul Timișoarei. Susținere pentru libertatea de decizie

    Ştiri din Timiș

    „Timișoara înflorită”, concurs foto care transformă locuitorii în povestitori ai orașului. Cum poți participa

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Timișorean premiat de ambasadorul Indoneziei în România

    Capitală Culturală

    FOTO. Primăvară culturală pentru tineri la Timișoara. Teatru, muzică și spectacole interactive în programul EDUPOL

    Capitală Culturală

    Ora de vară, marcată poetic la Timișoara. Un ceas din secolul al XIX-lea „ascultă timpul” la Muzeul Banatului

    Eveniment

    Scandal cu cuțitul la o benzinărie din Jimbolia. Un bărbat a fost rănit

    Eveniment

    Accident pe DN 6, în Timiș. Un tânăr de 20 de ani a ajuns la spital după ce a intrat cu mașina într-un copac

    Ştiri din Timiș

    Legislație, drepturi și obligații. Seminar pentru angajatorii de muncitori străini, organizat de ITM Timiș

    Ştiri din Timiș

    Ce este rahitismul - cauze, simptome și opțiuni de tratament! Detalii la Enigma Plant!
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici