Acțiunile de detecție au început din nou, la ora 6, atunci când echipajul CBRN s-a deplasat la fața locului pentru a face verificări. Specialiștii au efectuat măsurători atât în scara blocului cât și în spațiul comercial de la parter.
„În jurul orei 06:00 au fost reluate operațiunile de detecție monitorizare CBRN la imobilul din Calea Șagului, atât în scara blocului cât și în spațiul comercial, nemaifiind detectate substanțe toxice în aer. Astfel, începând cu ora 07:00, locatarii se pot întoarce în siguranță în locuințe, cu recomandarea de a ventila spațiile”, transmit reprezentanții ISU Banat.
Vă reamintim că, marți seară, 70 de persoane au fost evacuate după ce scara blocului s-a umplut de un miros înțepător care pătrundea și în apartamente. Oamenii au cerut ajutorul pompierilor după ce au realizat că, cu câteva ore înainte, într-un spațiu comercial de la parter, a fost făcută dezinsecție.
Pompierii militari și polițiștii s-au deplasat la fața locului, iar echipajul CBRN al ISU Banat a efectuat măsurători în imobil. În urma acestora, specialiștii au detectat prezenta unei substanțe toxice, CY10, folosită la dezinsecție.
Imobilul a fost evacuat și ventilat pe tot parcursul nopții. Autoritățile au pus la dispoziția locatarilor locuri de cazare până când pericolul a fost îndepărtat. Primii locatari s-au întors în jurul orei 8, miercuri dimineață, în apartamente. O parte dintre ei au dormit la o pensiune, însă majoritatea au mers la rude sau prieteni.
Evenimentul de la Timișoara l-a determinat pe ministrul sănătății, Vlad Voiculescu, să demareze verificări. Serviciul de Control în Sănătate Publică din cadrul DSP Timiș va ancheta cazul.
„Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a dispus, în această seară, trimiterea Serviciului de Control în Sănătate Publică din cadrul Direcției de Sănătate Publică (DSP) Timiș pentru a ancheta cazul de la Timișoara unde 58 de adulți și 12 copii au fost evacuați dintr-un bloc de 10 etaje după ce, la cofetăria de la subsolul blocului, a avut loc o acțiune de deratizare (dezinsecție în cele din urmă – n.r.)”, se arată într-o informare trimisă marți seară de Ministerul Sănătății.
Trebuie menționat că, în noiembrie 2019, doi copii și mama unuia dintre ei au murit după ce în blocul în care locuiau, pe strada Miorița din Complexul Studențesc, s-a făcut dezinsecție și deratizare. La momentul respectiv, nici cei de la DSP și nici cei de la DSVSA nu efectuaseră vreun control la societatea respectivă. Mai mult, nici nu știau cui ar fi trebuit să îi revină atribuția de verificare.
Rămâne de văzut care vor fi neregulile descoperite de DSP în cazul din Calea Șagului, în condițiile în care controlul este efectuat de o structură a DSP Timiș și nu de una venită de la București.
UPDATE. DSP verifică dacă firma care a făcut dezinsecția avea avize pentru substanțele utilizate
Reprezentanții DSP Timiș anunță că vor verifica prioritar dacă firma care s-a ocupat de dezinsecție în blocul din Calea Șagului avea avize pentru substanțele folosite. De asemenea, se va verifica și dacă substanțele erau în termenul de valabilitare. Controale, spun cei de la DSP, vor fi și la societatea comercială care a contractat firma de dezinsecție.
„În urma evenimentului petrecut în data de 23 februarie, după efectuarea unei operațiuni de dezinsecție care s-a soldat cu evacuarea temporară a 70 de locatari ai unui imobil din Timișoara, Serviciul Control în Sănătate Publică din cadrul Direcției de Sănătate Publică Timiș a demarat acțiuni de verificare, atât a societății prestatoare, cât și a unității în cadrul căreia a fost efectuată operațiunea de dezinsecție. Cu ocazia acestui control se va urmări cu prioritate existența avizelor pentru substanțele utilizate, precum și valabilitatea acestora”, transmit reprezentanții DSP Timiș.
Reprezentanții cofetăriei în care s-a făcut dezinsecția spun că nu este prima procedură de acest fel. Operațiunea s-a desfășurat marți seară în jurul orei 20, iar reprezentanții cofetăriei au aflat despre problemă după aproximativ o oră.
„Nu pot să vă spun cu ce s-a dezinfectat. Am făcut o dezinsecție cu firmă specializată conform programării, conform contractului asta este tot ce știu să vă spun. Ce a fost diferit față de altă dată nu știu. (…) Noi lucrăm cu ei de ani de zile. E o firmă cu experiență multă în spate. Nu e prima dezinsecție pe care am făcut-o nici noi nici ei. Am avut o asigurare că lucrăm cu o firmă foarte bună și cu experiență”, spune Maria Micle, administratorul cofetăriei.
Articole pe aceeași temă:
UPDATE. Bloc evacuat după o operațiune de dezinsecție, în Calea Șagului. 70 de oameni în stradă
Trimite articolul
XExista zero control pe substantele in cauza, dar o foarte buna pasare a vinei de la special, la esential, la bugetar si invers…
Halal localizare “cofetăria de la subsolul blocului” probabil oficialii de la Timisoara cu cei de la Bucuresti sau jucat telefonul fara fir…
-
Ce mai misunau int-o veselie sobolanii printre torturi…
-
da…
-
Deci cine va suporta cheltuielile, ca nu am inteles? Firma cu deratizarea, cofetaria, sau bugetul local? Sau le da factura pt hotel tot celor scosi din bloc de substantele toxice?
In capitalismul de jungla fara legi sau normative care sa fie respectate intreprinzatorii lu peste prajit isi deschid tot soiul de afaceri in conditii improprii, scopul fiind doar castiguri peste noapte. Alte firme de doi bani se ocupa cu deratizari si dezinsectii cu angajati analfabeti luati de pe marginea drumului.
Cat despre ziaristii veniti cu pluta in Timisoara poate se mai documenteaza, blocul de pe str. Miorita din spatele fabricii de bere unde a avut loc tragedia din 2019 NU este in Complexul studentesc! Acolo este Trubadurul, fostul ghetou in care au locuit moldovenii adusi pentru Trustul de Constructii din Timisoara. Mai sunt unii escroci care posteaza anunturi de inchieri garsoniere pe str Cerna care se lauda ei ar fi in … Complex cand de fapt sunt blocurile de langa zona industriala Buziasului
Dar care e firma cu care ați deratizat? Am și eu în bloc vre-o 4 gândaci din ăștia de sub-carpati…de care aș vrea să scap!
Dacă merge bine toate blocurile din zonă o să vă devină clienți…