Să te trezeşti în fiecare zi gândindu-te că poate fi ultima şi să stai ani în şir cu moartea pândind după tine înseamnă traume despre care pot vorbi azi câţiva oameni norocoşi: beneficiarii transplantului de organe. În Timiş, aceştia au înfiinţat o asociaţie şi se pregătesc să dărâme prejudecăţile privind donarea de organe dar şi piedicile care opresc efectuarea transplantului renal în Spitalul Judeţean Timişoara.
Un bărbat de 52 de ani a ajuns la spital, joi seara, după ce a sărit în faţa unui taximetru în centrul Timişoarei. Omul s-a lovit doar puţin la faţă, însă a fost preluat de medicii de pe salvare pentru că nu se putea ţine pe picioare de băut ce era...
Intenţia Ministerului Sănătăţii de a reorganiza sistemul spitalicesc iscă reacţii diverse la nivel local. Cu toate că Ministerul propune reprofilarea acestora în cămine de bătrâni, o astfel de decizie ar afecta direct şi Spitalul Făget.