Expoziția explorează relația dintre culoare, spațiu și echilibru, inspirându-se din conceptul de vertij descris de Prosper Ménière, în care urechea devine un organ al echilibrului, iar percepția noastră asupra mediului este influențată de prezența noastră în spațiu.
„Nu există definiții în fața culorii. Pictura poate oferi o mediere. Linia orizontului este un echilibru. Nu tot ce vedem trebuie înțeles, dar uneori avem nevoie de culoare ca să o facem”, explică artista.
În lucrările sale abstracte, Szöllösi reinventează logica culorii și spațiul arhitectural, transpunând pe pânză elemente onirice și simboluri care reflectă stări interioare și idei ale subconștientului. Prin acest demers, artista invită privitorii să exploreze o relație personală cu mediul înconjurător.
Ana Maria Szöllösi trăiește și lucrează în Timișoara și este absolventă a Facultății de Arte și Design. A beneficiat de burse internaționale la Academia de Arte Jan Matejko din Polonia și la Universitatea Aristotel din Grecia și a efectuat un internship la Muzeul Diecezan din Barcelona.
Expoziția „Meniérè” promite o experiență vizuală intensă, în care culoarea devine un limbaj prin care se poate percepe și înțelege spațiul din jurul nostru în mod inedit.
Citiți principiile noastre de moderare aici!