Cat e de minunat… la Festivalul European de Teatru de la Timisoara

De S.P.D.
Cat e de minunat… la Festivalul European de Teatru de la Timisoara
© Foto (c) fotosen.ro
Teatrul Naţional Timişoara a făcut public, miercuri, programul Festivalului Dramaturgiei Româneşti şi pe cel al Festivalului European al Spectacolului de la Timişoara, din perioada 7-15 mai 2011. Dublul eveniment întru desfătarea Timişoarei teatrale va fi deschis de compania Forced Entertainment din Anglia, cu spectacolul „Cât e de minunat”.

Iată agenda evenimentului FDR-FEST la Timişoara:

Sâmbătă, 7 mai

– ora 19.00, Sala Mare TNTm – Deschiderea festivalului

„The Thrill of it All” (Cât e de minunat), compania Forced Entertainment, Anglia (spectacol în limba engleză cu supratitrare; Secţiunea OFF);

Duminică, 8 mai

– ora 15.00 şi ora 16.00, parcarea Shopping Center Bega – „The Dance of Cycling”, cu trupa Bycicle Ballet, Anglia (Secţiunea Open Air);

– ora 17.00, Studio 5 – „Declar pe propria răspundere” de Alina Şerban, regia David Schwartz, Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti (Secţiunea Concurs);

– ora 19.00, Sala Mare TNTm – „The Thrill of it All” („Cât e de minunat”), compania Forced Entertainment (spectacol în limba engleză cu supratitrare, Secţiunea OFF);

– ora 21.00, Studio TMT – „God is a gangster” de/cu Nick Mancuso, SUA (performance în limba engleză fără titrare; secţiunea Performance);

Luni, 9 mai

– ora 17.00, Sala 2 TNTm – „Felii” de Lia Bugnar, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu (Secţiunea CONCURS);

– ora 19.00, Sala Mare TNTm – „Metoda” după Jordi Galceran, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Nottara Bucureşti (Secţiunea OFF);

– ora 21.00, Parc Sala 2 TNTm – „Boala familiei M” de Fausto Paravidino, în regia lui Radu Afrim, Teatrul Naţional Timişoara (Secţiunea Open Air)

Marţi, 10 mai

– ora 17.00, Sala TMT/TGST – „graffiti.drimz” de Alina Nelega, regia Alina Nelega, Teatrul Odeon, Bucureşti (Secţiunea Concurs);

– ora 19.00, Sala Mare TNTm – „Playlist” de C.C. Buricea Mlinarcic, regia Ovidiu Caiţa, Teatrul de Nord Satu Mare (Secţiunea Concurs);

– ora 21.00, Sala 2 TNTm – „Opinia publică” de Aurel Baranga, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu (Secţiunea OFF);

– ora 21.00, Studio TMT – „Casa M”, un spectacol de Luminiţa Ţicu, Centrul de arte Coliseum Chişinău (Secţiunea Concurs);

Miercuri, 11 mai

– ora 17.00, Studio TMT – „Casa Poporului” de Bogdan Georgescu, proiect independent (Penitenciarul Craiova, Secţiunea Performance)

– ora 18.00, Sala Mare TNTm – „Jack Lunetistul” de Radu Macrinici, regia Gelu Badea, Teatrul de Nord Satu Mare (Secţiunea Concurs)

– ora 21.00, Sala TMT/TGST – „Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alex Mihail, Teatrul Odeon Bucureşti (Secţiunea Concurs)

Joi, 12 mai

– ora 17.00, Sala TMT/TGST – „Ca pe tine însuţi” de Maria Manolescu, regia Radu Apostol, Teatrul Foarte Mic Bucureşti (Secţiunea Concurs);

– ora 19.00, Sala 2 TNTm – „Roşia Montană/ pe linie fizică şi pe pe linie politică”, texte de Peca Ştefan, regia Radu Apostol, Gianina Cărbunariu şi Andreea Vălean, Teatrul Maghiar de Stat Cluj (Secţiunea Concurs);

– ora 21.00, Sala Mare TNTm – „Twins” de Pál Frénak, compania de dans „Pál Frénak” Paris/Budapesta (Secţiunea OFF);

– ora 22.00, Piaţa Victoriei – „The Time of Mothers” cu trupa Osmego Dnia, Polonia (Secţiunea OFF)

Vineri, 13 mai

– ora 17.00, Studio 5 – „Ich Clown” de Vera Ion şi Sorin Poamă, proiect independent (Secţiunea Concurs);

– ora 19.00, Studio TMT – „9 grade la Paris”, scenariul şi regia Peter Kerek, Teatrul ACT Bucureşti (Secţiunea Concurs);

– ora 21.00, Sala 2 TNTm – „Switch”, un spectacol de Pál Frenák, Teatrul Naţional Timişoara (Secţiunea OFF, premieră);

Sâmbătă, 14 mai

– ora 15.00 şi ora 16.00 – „mady.baby” de Gianina Cărbunariu, regia B. Fülöp Erzsébet; microbuzul Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara (spectacol în limba maghiară cu supratitrare; Secţiunea Concurs);

– ora 17.00, Sala TMT/TGST – „Borges vs. Goya” de Rodrigo Garcia, regia Arnaud Troalic, Compania Akté Le Hâvre (spectacol în limba franceză şi spaniolă cu supratitrare; Secţiunea OFF);

– ora 19.00, Sala Mare TNTm – „România 21” de Peca Ştefan, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, regia Pia Furtado (Secţiunea Concurs);

– ora 21.30, Studio TMT – „Two Letters… and Counting!” de/cu Toni Nardi, Canada (performance în limba engleză, fără titrare; Secţiunea Performance);

Duminică, 15 mai

– ora 17.00, Sala TMT/TGST – „Borges vs. Goya” de Rodrigo Garcia, regia Arnaud Troalic, Compania Akté Le Hâvre (spectacol în limba franceză şi spaniolă cu supratitrare; Secţiunea OFF);

– ora 19.00, Sala Mare TNTm – „Galaxia Svejk”, adaptare după J. Hašek, regia Alexander Hausvater, Teatrul Ţăndărică Bucureşti (Secţiunea OFF);

– ora 21.00, Sala 2 Închiderea festivalului

„O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Iaşi (Secţiunea OFF).



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !


Regulament de plasare a anunturilor