A venit in sfarsit victoria! Timba castiga la Medias, scor 85 – 64

© TION: A venit in sfarsit victoria! Timba castiga la Medias, scor 85 – 64
Victoria mult visată pentru cei de la Timba a venit în sfârşit! Şi a venit în deplasare, la una dintre echipele care în anii trecuţi speriau în campionat, Gaz Metan Mediaş. Formaţia timişoreană a învins cu scorul de 85 – 64 în deplasarea arădeană.

Timba Timişoara a profitat din plin de ziua slabă a medieşenilor, ratările numeroase ale acestora reflectându-se în scorul final al meciului. A fost un prim sfert obţinut de oaspeţi, Timba şi-a asigurat victoria parţială cu 17 – 10. Succesul a fost dublat de o nouă repriză încununată de succes pentru bănăţeni, 22 – 14, şi un parţial la pauză de 39 – 24.

Mediaşul se pune pe treabă şi îşi asigură repriza a treia, cu 26 – 19, un plus prea mic pentru a acoperi diferenţa pierdută în prima parte a partidei. Timba nu s-a lăsat şi ultima repriză a fost una de succes, categoric, cu 27 – 14. Deci, scorul final a fost 85 – 64 şi Timba şi-a realizat visul victoriei, unul mult visat de multe etape.

De la Timba, cel mai bun marcator a fost Bluntt, cu 22 de puncte. Nakic s-a oprit la 13, iar Mijatovic, la 12.

Anul se încheie pentru Timba săptămâna viitoare marţi, de la ora 20, pe teren propriu cu cei de la SCMU Craiova.