Timișenii sunt așteptați la Kikinda, în Serbia, unde joi, 18 septembrie, va începe o nouă ediție a Festivalului „Zilele Dovleacului”.
Vizitatorii vor avea parte de plăcintă cu ludaie, tamburași, concerte și multe altele, atracția evenimentului fiind, ca în fiecare an, concursul de ludaie. Recordul a fost stabilit în urmă cu doi ani, când un agricultor din zonă s-a prezentat cu un dovleac de 865,5 kg și șase metri.
Orașul Kikinda din Provincia Voivodina se află la 70 de kilometri de Timișoara și se poate ajunge acolo atât prin Vama Jimbolia, cât și prin Vama Lunga. În punctul de trecere a frontierei Jimbolia, programul este non-stop, iar la Lunga, unde programul normal este 8-20, organizatorii au anunțat că va fi prelungit până la ora 1:00.
În cele patru zile, pe scena ce va fi amplasată în piața centrală a orașului vor urca artiști din Serbia: Ljubica Vraneš, Saša Kovačević, Sloba Radanović, Aco Pejović și Đorđe David.
Directorul interimar al Organizației Turistice din Kikinda, Jasmina Milankov, a precizat că nu va lipsi din program Frühstück-ul Bănățean, iar noutatea acestui an este promovarea badmintonului și aikido-ului, care va avea loc în curtea școlii „Vuk Karadžić” sâmbătă înainte de prânz.
De la producători locali, regionali și naționali veți putea cumpăra plăcinte cu ludaie, dulceață de dovleac, ulei de dovleac, semințe de dovleac și chiar bere de dovleac cu aromă de ghimbir sau scorțișoară.
La tarabe veți mai găsi magneți, tricouri și alte produse în tematica festivalului.
Din 2022, „Zilele dovleacului” sunt oficial membre ale Asociației mondiale „Great Pumpkin Commonwealth”.
Trimite articolul
XNu exista transport feroviar intre Romania si Serbia din vina Statului roman.