Handabliştii au dezamăgit în ultimul sezon, iar la final s-au plasat pe un nemulţumitor loc 11, din 14 posibile, cu toate că obiectivul era clasarea în primele patru poziţii… Echipa a scăpat de retrogradare (locul 11 trimitea CSU Poli în liga secundă) doar după ce Federaţia a hotărât ca şi din viitorul sezon 14 echipe să activeze pe prima scenă, deşi cu un an în urmă acelaşi for hotărâse că doar 12 formaţii vor lua parte în Liga Naţională. Una peste alta, gruparea alb-violetă a rămas în prima divizie şi acum vrea să îşi întărească lotul, pentru a nu repeta un nou sezon ratat. Prima ştire referitoare la echipa de handbal este că antrenorul Eles Jozsef (ultimul din cei trei tehnicieni care a încercat să ţină frâiele echipei) a semnat prelungirea colaborării cu Politehnica Izometal pentru încă doi ani de zile. La solicitarea antrenorului vor fi făcute şi câteva transferuri în perioada următoare. Sunt aproape de a deveni componenţi ai formaţiei timişorene, câţiva jucători maghiari. Deşi au mai existat discuţii avansate cu un portar din Lituania, cu un pivot şi Elveţia, dar şi cu alţi jucători extracomunitari, deocamdată nu s-a concretizat vreun transfer. Vacanţa continuă pentru ceilalţi componenţi, cu specificaţia că aceia dintre ei, care au avut probleme medicale îşi continuă recuperarea. Reunirea lotului pentru viitorul campionat este prevăzută în data de 14 iulie.
Daniel Neacşu
Citiți principiile noastre de moderare aici!