tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Un nou administrator pentru cimitirele din Calea Șagului și Rusu Șirianu. Cosmin Tabără anunță lansarea unei licitații

Un nou administrator pentru cimitirele din Calea Șagului și Rusu Șirianu. Cosmin Tabără anunță lansarea unei licitații

De Gabriel Neo
la 11 April 2022 16:53 Reactualizat la: 11 April 2022 17:08
5 Comentarii

Un nou administrator pentru cimitirele din Calea Șagului și Rusu Șirianu. Cosmin Tabără anunță lansarea unei licitații

Foto: arhivă
11 April 2022 16:53 Reactualizat la: 11 April 2022 17:08
Încă nu a fost rezolvată problema administratorului pentru cimitirele din Calea Șagului și Rusu Șirianu. O firmă le are în grijă până când noua licitație va fi lansată. Viceprimarul Cosmin Tabără spune că are pregătit caietul de sarcini și urmează ca licitația să fie lansată.
Scris de Gabriel Neo - Încă nu a fost rezolvată problema administratorului pentru cimitirele din Calea Șagului și Rusu Șirianu. O firmă le are în grijă până când noua licitație va fi lansată. Viceprimarul Cosmin Tabără spune că are pregătit caietul de sarcini și urmează ca licitația să fie lansată.

Trimite articolul

X

Viceprimarul Cosmin Tabără anunță că, în curând, va fi lansată o nouă licitație pentru găsirea unei firme care să administreze cimitirele din Calea Șagului și Rusu Șirianu. Caietul de sarcini este deja finalizat.

„În momentul de față, am deja pregătit caietul de sarcini pentru licitație, doar că timpul din primărie și chestiunile legate de organigramă m-au ținut pe loc. În cursul acestei săptămâni, o să îl dau mai departe colegilor din Consiliul Local, de la toate partidele, pentru a-l vedea, a aduce adăugiri și, eventual, îmbunătățiri. Mă interesează foarte mult ca acest proiect să fie aprobat cu o majoritate mare. Cred că trebuie să facem un regulament și un HCL foarte bune care să respecte aspectele importante. În maximum o lună de zile vom putea ieși la licitație cu el”, declară viceprimarul PNL pentru Tion.

Ce va fi diferit?

Viceprimarul Timișoarei anunță că primăria, prin organele competente, va efectua un control mult mai sever. Va fi instituit un „sistem de pază”.

„Cu firma Octavian s-a reziliat contractul din cauza încălcării contractuale. Nici măcar nu au contestat acea reziliere. Contractul va fi urmărit pentru a fi îndeplinit așa cum trebuie. Trebuie să existe curățenie în cimitir. Obligațiile pentru ambele părți vor fi foarte clar trecute în contract. Vom supraveghea foarte atent cum acea firmă va urmări contractul. Avem responsabili care să se ocupă de acest lucru. În cadrul Direcției Patrimoniu avem Serviciul Cimitire; va fi desemnat un departament special, dar vom mai avea și un administrator de cimitir. Legat de administratorul de cimitir, încă mai există discuții: dacă să fie câte unul per cimitir sau dacă putem reduce numărul de responsabili per cimitir”, spune Tabără.

Tabără cere colegilor din Consiliul Local implicare sinceră, devotată scopului, nu culorii politice sau intereselor personale.

„Nu contează procentul sau culoarea cu care ești în Consiliul Local. Fiecare trebuie să își aducă aportul. Guvernăm local, împreună”, mai spune acesta.

Vă reamintim că rezilierea contractului cu Casa Funerară Octavian și ADI SRL, care administra cimitirele din Calea Șagului și Rusu Șirianusemnat, a fost realizată în luna mai a anului 2021. Rezilierea s-a făcut unilateral, din cauza mai multor plângeri făcute de oameni la primărie. Firma ar fi trebuit să aibă cimitirele în grijă până la viitoarea licitație, dar viceprimarul spune că a plecat chiar înainte de sărbători. Va trebui să plătească redevențe până ce noul contract va fi atribuit.

În prezent, până la organizarea noii licitații, de administrarea cimitirului se ocupă firma Servicii Funerare DenisAlex, pe baza unui contract de șase luni.

La scurt timp de la preluarea mandatului de viceprimar, Cosmin Tabără a mers în controale neanunțate în cimitirele primăriei. A găsit dezastru în cel din Șagului, de la rampe ilegale de gunoi până la pietre funerare vandalizate. Contractul primăriei cu Octavian și Adi SRL a fost semnat în 25 mai 2020 și era valabil cinci ani. Conform caietului de sarcini de la licitație, societatea care a câștigat contractul trebuia să asigure paza 24 de ore din 24 și să repare, din fonduri proprii, orice stricăciune produsă în cimitir.

El le atrăgea atenția celor din mediul privat că trebuie să își asume „respectarea contractelor ad literam”.

Un cititor Tion ne-a atras atenția că nici măcar capela din Cimitirul Rusu Șirianu, administrată de Primăria Timișoara, nu este îngrijită, aflându-se chiar într-o stare deplorabilă.

Capela din Cimitirul Rusu Șirianu

Imaginile ne-au fost transmise de către un cititor Tion, căruia îi mulțumim pe această cale.

Dacă și tu ai surprins imagini care pot deveni o știre, le poți trimite pe pagina noastră de Facebook sau pe adresa redactie@tion.ro.

Pe aceeași temă:

Primăria Timișoara s-a săturat de firma care are în grijă cimitirele Șagului și Rusu Șirianu. A reziliat contractele

Trimite articolul

X
Taguri:
capela din Cimitirul Rusu Șirianu ,
cimitire timisoara ,
Cosmin Tabara
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Radu says:
    April 11, 2022 at 5:44 pm

    Este exact firma din Lipovei! Mizerie, groparii fug sa le dai bani, cu toate ca ai plătit in magazin; și sunt multe….Dacă Dna nu a concretizat nimic,sigur primăria va concretiza!

    Reply
    • Gabi says:
      April 12, 2022 at 6:41 am

      700 lei au primit groparii pt o inmormantare in cimitirul stuparilor acu 2 sapt!!! Si cu nesimtire la sfarsitul slujbei a venit un gropar sa ceara si pt cel care a tras clopotul…ca de, doar nu imparteau cu el…

      Reply
  2. Fritzenstein says:
    April 11, 2022 at 10:55 pm

    Mai iesiti in alte tari sa vedeti cum arata un cimitir. La noi e prost gust. Morminte betonate adevarate cazemate. Oribil. Si serviciile sunt mizerabile. Vai de capul nostru. As baga buldozerele in cimitire sa fie rase complet.

    Reply
  3. Yoli says:
    April 12, 2022 at 8:38 am

    D le viceprimar Tabara tot ce este in cimitir cu problemele pe care le ati mentionat nu sant intamplatoare ,dar ele continua si in prezent bunaoara depozitul de gunoi de pe str, Gorunului intrarea in cimitir este si azi acolo desi se afla la 20 m de primul bloc si de parcul cu care se invecineaza ba mai mult de cateva zile dupa ce au distrus poarta ca nu o mai inchidea acum este in PERICOL SA CADA PESTE CINEVA INTRUCAT STA DOAR INTRO BALAMA chiar daca astazi D l Octavian este critica a adus unele schimbari in bine pe care nu aveti cum le stii pt.ca nu stiti ce a fost inainte respectiv cimitirul avea un program de acces bine stabilit,a reparat portile de intrare dandule un spect civilizat distrugerile de monumente funerare nu sant intamplatoare ci au legatura cu cei ce au acces la evidenta caietului cu achitarea taxei pt. loc….???? Spre binele vecinilor cu cimitirul sa speram ca Dl Alex va reusi sa indrepte lucrurile si va gasi personal sa pazeasca acest loc si nu sa fie lasat spre paza ca pana acum unui biet om al strazi caruia ii asigura o cazare in incinta .Succes ….!!!!

    Reply
    • Mihaela says:
      April 12, 2022 at 6:13 pm

      Niște hoți înlocuiți cu alții… Pe lângă preturile astronomice pe care le practică firma, mai te jumulesc și groparii. La DenisAlex un colac și o coliva costa 12 lei, sa nu mai vorbim de restul… Hoție pe față

      Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Se încing ceaunele la Moșnița Veche. Concurs de bunătăți și cântec popular
    2
    De la Gala la Guvern: Tinerii din învățământul dual, prezenți la Palatul Victoria din Capitală
    3
    PROGRAM. „FestteamArt” 2025 marchează 25 de ani de prietenie teatrală între Lugoj și Corinthos
    4
    Alertă sanitară: 17 vârstnici din căminele Lenauheim și Cenad, internați la Spitalul Municipal Timișoara
    5
    Bronhoscopii gratuite la Spitalul CFR Timișoara pentru pacienții cu afecțiuni pulmonare
    6
    Pilotul timișorean Radu Benea, favorit să mai câștige un trofeu în acest weekend
    7
    „Harta Secretă”: tur ghidat de Halloween, la Timișoara
    8
    Doi bărbați au fost reținuți în cazul crimei din Ciacova. Și-au bătut prietenul și i-au dat foc
    9
    Accident la intersecția cu strada Aeroportului de lângă Timișoara. Șofer de 71 de ani, transportat la spital
    10
    Noi piste de biciclete în Lugoj. Patru oferte la licitația primăriei

    Cele mai noi știri

    Sănătate

    Alertă sanitară: 17 vârstnici din căminele Lenauheim și Cenad, internați la Spitalul Municipal Timișoara

    Capitală Culturală

    Festivalul Lights of the Village de la Muzeul Satului Bănățean ajunge la final. Cine urcă pe scenă în weekend

    Ştiri din Timiș

    Enigma Plant - peste 20 de ani de tradiție, natură și inovație în suplimente!

    Cinema

    Filmul săptămânii: „Avatar: Fire and Ash”, un nou capitol din saga lui James Cameron

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Pentru al 32-lea an la rând, Alaiul Colindătorilor a animat zona centrală a Timișoarei

    Ştiri din Timiș

    Cum alegi soluția ideală pentru încălzirea locuinței

    Lugoj

    FOTO. Noul internat al Centrului pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca” din Lugoj, aproape de deschidere

    Lugoj

    FOTO. Aquatim începe spălarea rețelei de apă din Lugoj. Primele teste, realizate cu succes

    Ştiri din Timiș

    Sirenele libertății vor răsuna la Timișoara, în semn de omagiu adus eroilor Revoluției din 1989

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara ajustează taxele și impozitele locale pentru 2026, în urma modificărilor legislative
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici