Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Timisorenii ar putea primi terenuri pentru a-si amenaja gradini. Este propunerea unui ales local!

Timisorenii ar putea primi terenuri pentru a-si amenaja gradini. Este propunerea unui ales local!

la 29 November 2014 09:56
29 November 2014 09:56
Timişorenii ar putea primi în concesiune mici suprafeţe de teren la marginea oraşului pentru a-şi amenaja grădini, pentru a planta flori şi zarzavaturi sau pur şi simplu gazon – oaze de verdeaţă, şi pentru a se relaxa în timpul liber. Este propunerea unui consilier local, Ştefan Sandu, care crede că ideea sa va fi bine primită de timişorenii care locuiesc la bloc. Alesul este hotărât să iniţieze un proiect de hotărâre în acest sens.
Scris de A.S. - Timişorenii ar putea primi în concesiune mici suprafeţe de teren la marginea oraşului pentru a-şi amenaja grădini, pentru a planta flori şi zarzavaturi sau pur şi simplu gazon – oaze de verdeaţă, şi pentru a se relaxa în timpul liber. Este propunerea unui consilier local, Ştefan Sandu, care crede că ideea sa va fi bine primită de timişorenii care locuiesc la bloc. Alesul este hotărât să iniţieze un proiect de hotărâre în acest sens.

Trimite articolul

X

Consilierul local Constantin Ştefan Sandu spune că astfel de grădini există şi în ţările vestice şi nu de azi de ieri. Oamenii primesc în concesiune terenuri şi se ocupă de amenajarea lor.

„Probabil ați văzut în multe orașe din vest mici grădini grupate în diferite zone ale orașelor. Sunt grădini urbane, mici suprafețe de teren întreținute exemplar de cei ce le au în grijă, formând adevărate oaze de verdeață în mari orașe. În Munchen, de exemplu, există circa 11.000 de asemenea grădini ce au o tradiție de peste 100 de ani. Terenurile au o suprafață de maxim 400 de metri pătraţi, sunt concesionate de la comunitate și pot fi utilizate în conformitate cu un regulament simplu, dar clar și ferm. Pot fi cultivate flori, legume, verdețuri, se poate semăna chiar și gazon pe un anumit procent din suprafață. Este un concept care funcționează în toată Europa de Vest, nu este ceva nou. Au fost gândite ca grădini pentru muncitori. Ele au ajuns de bună tradiție și, în ziua de azi, în orașe foarte mari precum Berlin, Munchen sau Berna, aceste grădini au ajuns, prin dezvoltarea orașului, să fie practic oaze de verdeață în mijlocul orașului”, explică Sandu.

Alesul crede că ideea ar putea fi pusă în practică şi la noi. În primă fază, reprezentanţii Primăriei Timişoara ar trebui să identifice câteva terenuri la marginea oraşului care să poată fi concesionate doritorilor în funcţie de anumite criterii.

„Practic, trebuie să pornim cu identificarea unor zone de la marginea orașului care s-ar preta la așa ceva. Trebuie parcelate. În Austria și Germania, suprafețele sunt în jur de 300-400 metri pătrați, întotdeauna concesionate. Peste tot funcționează asociații care le gestionează. Cei care doresc să ajungă pe listă pentru a concesiona astfel de spații trebuie să se înscrie din timp în asociații, se stă ani de zile la coadă cam în toate orașele din vest, sunt foarte solicitate”, afirmă consilierul local, care şi-a anunţat şi intenţia de a iniţia un proiect de hotărâre în acest sens.

Pe ce perioadă de timp ar urma să fie concesionate suprafeţele de teren, în cazul în care propunerea alesului va deveni hotărâre de consiliu local, nu este încă prea clar, dar Sandu spune că ar trebui să fie gândit un regulament strict.

„În general se practică suprafețe între 40 și 100 de parcele. Prin faptul că nu se permite niciun fel de amenajare extrem de costisitoare (…), pe acele terenuri, în caz de necesitate pentru diferite proiecte ale orașului, pot fi de îndată reziliate concesiunile și utilizate pentru ceea ce se dorește. În orașele care se respectă, chestia asta nu se întâmplă și s-a ajuns ca orașele să se dezvolte în jurul acestor grădini. În general, pe dincolo, cei care ajung în posesia unei parcele de acest fel o cam au pe viață. Ea se lasă și moștenire, se predă din părinți în copii, este și o piață a acestor parcele…”, a mai explicat consilierul local.

Bineînţeles, regulamentul pentru gestionarea acestor suprafeţe de teren ar trebui să fie adaptat realităţilor româneşti. În primul rând, alesul crede că ar trebui să fie specificat clar că cei care vor primi în concesiune terenurile nu vor avea dreptul să locuiască acolo.

„Doritorii pot instala o mică piscină supraterană și un mic adăpost (dar locuitul în acest spațiu este interzis) sau o terasă care să nu depășească 20 de metri pătraţi. Stai duminică după-masă la un grătar, la o poveste, dar nu poți să locuiești acolo. Toaletele sunt amenajate afară, este doar sursă de apă, curent, cine dorește își poate pune panou fotovoltaic, nu muzică tare, de niciun fel…”, a detaliat Sandu.

Consilierul local este însă convins că şi în Timişoara poate fi pus în practică un astfel de concept.

„Aceste grădini au o mare căutare între cei care doresc să își producă singuri câteva legume sau care doresc să se relaxeze în aer liber la sfârșit de săptămână sau după orele de program, între propriile flori, fără a se deplasa în afara localităților. Unele voci spun că în Timișoara este imposibil de implementat un asemenea proiect. Nivelul de civilizație al timișorenilor și nevoia de a avea noi spații verzi mă îndreptățesc să sper că este posibilă și binevenită implementarea conceptului la noi în oraș”, a conchis Sandu.

Trimite articolul

X
Taguri:
concesiune ,
gradini ,
primaria ,
stefan sandu ,
timisoara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Scriitorul Nikolaus Lenau, omagiat la Filarmonica Banatul, într-un concert cu lucrări de Liszt și Strauss
    2
    Ce îți pregătește Universul pe 17 aprilie? Luna Nouă în Berbec dezvăluie tot
    3
    Trump îl face „slab” pe Papa Leon după criticile privind războiul din Iran
    4
    Prefectul de Timiș, Cornelia Elena Micicoi, și-a dat demisia: „Nu voi permite ca această anchetă să afecteze instituția”
    5
    FOTO. Parcul Zurich, reîntregit. Canisită în locul terasei ilegale
    6
    Banatul, la un pas de titlu. A fost recomandat pentru „Regiune Gastronomică Europeană 2028”
    7
    Start înscrierilor la Color the Village 2026. Voluntarii, chemați să redea culoarea satului Macedonia în doar 3 zile
    8
    FOTO. Lucrările de la Podul Muncii, reluate după mini-vacanța de Paște. Se ridică tablierul
    9
    Restricții de circulație pe o stradă din zona Girocului
    10
    Primarul Dominic Fritz, invitatul Clubului Economic German Banat. A vorbit despre cele mai importante proiecte ale orașului

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 13 iunie 2026, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Prefectul de Timiș, Cornelia Elena Micicoi, și-a dat demisia: „Nu voi permite ca această anchetă să afecteze instituția”

    Cinema

    Filmul săptămânii: „Ziua adevărului”, când omenirea află că nu a fost niciodată singură

    Utile

    Noi restricții pe Torontalului, de sâmbătă. De luni sunt afectate alte două străzi importante

    Ştiri din Timiș

    Jumătate de milion de lei pentru primul „Forum pentru Valori Europene” al Timișoarei. Integrarea Moldovei și Ucrainei, printre teme

    Capitală Culturală

    PROGRAM. Nouă sculpturi, trei zile de creație în aer liber la Timișoara. Muzeul Satului Bănățean găzduiește prima tabără de sculptură

    Eveniment

    Percheziții ale Parchetului European la locuința prefectului de Timiș. Dosar privind infracțiuni cu fonduri europene

    Eveniment

    Doi bărbați arestați preventiv pentru trafic de droguri. Au vândut în Timișoara și Petroșani

    Ştiri din Timiș

    Primăria mai vrea să investească 300.000 de euro în cele două noi muzee pentru copii

    Utile

    Creștere de tarife la Aquatim. Investițiile în infrastructură duc la ajustarea prețurilor
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici