Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Soluția pe care E.ON o propune spitalelor din Timișoara rămase fără căldură și apă caldă

Soluția pe care E.ON o propune spitalelor din Timișoara rămase fără căldură și apă caldă

De Dan Oancia
la 26 October 2021 17:13 Reactualizat la: 26 October 2021 17:14
10 Comentarii

Soluția pe care E.ON o propune spitalelor din Timișoara rămase fără căldură și apă caldă

26 October 2021 17:13 Reactualizat la: 26 October 2021 17:14
E.ON răspunde apelului pe care medicii din Timișoara l-au făcut, la scurt timp după ce spitalele au rămas fără căldură și apă caldă. Furnizarea de gaze naturale direct spitalelor afectate, în baza unor contracte încheiate cu fiecare unitate în parte, este soluția propusă și „reiterată” a E.ON Energie România.
Scris de Dan Oancia - E.ON răspunde apelului pe care medicii din Timișoara l-au făcut, la scurt timp după ce spitalele au rămas fără căldură și apă caldă. Furnizarea de gaze naturale direct spitalelor afectate, în baza unor contracte încheiate cu fiecare unitate în parte, este soluția propusă și „reiterată” a E.ON Energie România.

Trimite articolul

X

Vă reamintim, peste 56.000 de locuințe și mai multe spitale din Timișoara au rămas fără apă caldă și căldură, după ce E.ON a oprit robinetul de gaz pentru Colterm, din pricina datoriilor. La scurt timp, medicii din Timișoara au făcut un apel către furnizorii de gaz, iar răspunsul nu a întârziat să apară.

„În condițiile în care societatea Colterm Timișoara și autoritățile locale nu au reușit să identifice încă soluții pentru continuarea furnizării de căldură și apă caldă pentru consumatorii cu care Colterm are contract, una dintre opțiunile viabile este de a se încheia cu fiecare dintre respectivele instituții contracte de furnizare a gazelor naturale, care să fie livrate prin intermediul rețelei de distribuție existente.

În acest sens, E.ON Energie România reiterează soluția propusă și până acum, aceea de a furniza direct gaze naturale spitalelor a căror funcționare este dificilă în astfel de condiții, în baza unor contracte încheiate cu fiecare unitate în parte”, transmite E.ON prin intermediul unui comunicat de presă.

Conform celor de la E.ON, „această soluție poate fi pusă rapid în practică la acele unități care dețin centrale termice proprii și care, astfel, își vor putea continua activitatea normal”.

„Ne exprimăm speranța că împreună putem găsi rapid soluții având în vedere că încheierea unui nou contract cu Colterm nu este fezabilă.

E.ON Energie România a luat decizia de a nu mai reînnoi contractul de furnizare a gazelor către societatea de termoficare având în vedere datoriile istorice considerabile și lipsa oricărei perspective fezabile pentru sezonul rece.

În ultimele luni, furnizarea gazelor naturale către Colterm s-a realizat pe baza unor contracte pe perioade foarte scurte de timp, cu plata în avans, condiții care nu au fost respectate de cele mai multe ori. Chiar și așa, datoriile curente ale Colterm SA au continuat să crească, ajungând la o valoare curentă de peste 12 milioane de lei, majorând la circa 76 de milioane de lei datoriile totale acumulate în ultimii ani”, conchid cei de la E.ON Energie România.

editor Dan Oancia

Pe aceeași temă:

VIDEO. Timișoara rămâne fără căldură, E.ON a oprit gazul pentru Colterm. Dominic Fritz anunță că negocierile au eșuat

Managerii spitalelor din Timișoara, apel către furnizorii de gaz din țară: „Tăierea gazului va duce la dramatism”

Trimite articolul

X
Taguri:
colterm ,
e.on ,
spitale timisoara
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. tibi says:
    October 26, 2021 at 5:27 pm

    lol. si unde se duc gazele astea? in prizele electrice? saracii eon… au gaz si n-au cui sa-l vanda. hai sa vedem cine rezista mai mult

    Reply
  2. cet says:
    October 26, 2021 at 5:30 pm

    Si ce sa faca spitalele cu gazul daca nu au centrale de incalzire?
    Poate sa produca explozii?

    Toata lumea a innebunit?

    Reply
    • Ionutz says:
      October 27, 2021 at 10:13 am

      Nu ai inteles. Platesti tu….si ei dau gaz la Coldterm sa iti dea caldura.

      Reply
      • chris says:
        October 27, 2021 at 12:27 pm

        E clar ca nu ai inteles tu! Coltermul nu poate furniza agent termic cu dedicatie, indiferent cum si cu cine ai contractul. Eon propune furnizarea directa a gazului catre spitale, iar acestea trebuie sa-si monteze cetrale. Dar asta trebuia facut in primavara, nu acum.

        Reply
  3. McVid says:
    October 26, 2021 at 6:08 pm

    o idee si mai buna, nu mai bine ii luam pe toti ce au avut functii de conducere din ultimii 30 de ani de la e.on, primarie, colterm samd.si care au peste 200.000-500l000 euroi in conturile lor sau a apropiatilor lor si ii rugam frumos sa faca o cheta pentru stingerea datoriilor ca sa dea drumul la gaz nenea putin. sau macar niste explicatii. nu de alta, dar altfel o sa iasa urat pana in primavara.
    ii inteleg, si norme europene, poluare, certificate si alte bazaconii. dar daca ei nu sunt vinovati, inseamna ca vinovatii sunt undeva mai sus, corect-murdar? cel putin murdar. oare am gresit altaturandu-ne ue-ului cand noi nu eram la standard? daca nu eram in ue poate era gata si spitalul de pe torontalului pana acuma ( POATE ). intrebarea e, am vrut noi sa intram sau ne-au chemat ei?
    daca am vrut noi, cel mai probabil ca sa acoperim dezastrul economic lasat in urma hiperinflatiei. dezastru rezultat de pe urma furtului, incompetentei. samd., cu alte cuvinte, au vandut tara sa acopere datoriile create de ei, ei traiesc bine mersi, altundeva. noi ne descurcam cu ce ni se da. fonduri, proiecte, finantari, kkturi din astea.
    iar daca ei ne-au chemat, cel mai probabil ne-au “primit” ca sa ne exploateze, sau ce? voi chiar mai credeti ca va vrea celalalt binele? treziti-va oameni buni. si ei stiau cu ce mizerii se inhaita cand ne-au lasa sa aderam, dar cel mai proabil au zis ca e ok, romanul e fricos si docil. Schengen ula. salariu 50% din ue, caldura ula. migrati oameni bun ca au nevoie mare de sclavi,nu? sau ce sa mai inteleg cand nu iti permiti sa traiesti in tara ta?
    ce-i trist e ca ok, sa zicem ca se rezolva in Temeswar printr-un miracol problema. ce se fac miticii congelati ? sau alte orase mai mici din ro care si-au inchis termoficarea de mai bine de 4-5 ani ? gaz, da. dar pentru cine si cat?

    Reply
  4. plex says:
    October 26, 2021 at 6:54 pm

    firma nemteasca E ON propune ca solutie niste E OFF.
    Urmeaza RWE sa ne faca o vizita?
    vai, E OFF, multumim pentru grija ce ne-o porti, te tinem minte, evident, atata compasiune pentru bolnavi n-am mai vazut. N-ai un servetel careva, ca mi-au dat lacrimile.

    Reply
  5. Ciocanul says:
    October 26, 2021 at 9:03 pm

    Niste nehaliti si imbuibati. IN plina pandemie joaca tare si cu cine ? Cu spitale in plina pandemie si cu o primarie falita ! Bravo EON, sunteti pe “paula” voastra ! Erau solutii, ati fi luat banii de la guvern dar nu, hai sa strangem bolnavii cu usa. Acum iei cu peniilitatea asta de declaratie sa se mai spele.

    Reply
  6. Alpha says:
    October 27, 2021 at 9:24 am

    Romanii trebuie sa dispara. Chiar nu vedeti ca nemtii detin cam tot prin Romania??? de ce credeti ca vor certificatul pacii??? pt control. vad masini de politie nemtesti prin Timisoara, in curand o sa vedem si bocancul nemtesc. mark my words

    Reply
    • plex says:
      October 27, 2021 at 12:15 pm

      Romania e impartita, nu o iau toata nemtii, mai au si francezii interese, si italienii si altii. Apa nova tzine de Veolia? frantzuzeasca…Engie? frantzuzeasca. De ce sa nu fie utilitatile de care nu te poti lipsi la straini? iti pun ei preturi de monopol sau oligopol, fara jena.(sa ne amintim ca atat Engie cat si E OFF au fost amendati de anpc pentru practici comerciale incorecte!) Mai trebuie distrus pardon privatizat ce a ramas romanesc in domeniul bancar( se tot insista cu privatizarea cec…), mai privatizam sanatatea si invatamantul in beneficiul catorva cu salarii peste 2000 E, trecem si incalzirea centralizata la niste firme din vest, si “aia e”, Romania devine un teritoriu si atat. In aplauze de trotinetisti.

      Reply
  7. Paul says:
    October 27, 2021 at 12:24 pm

    Mă doare la ciocan, oricum am reziliat demult contractul cu ei sunt de vreo 3 ani la timișorenii de la Restart Energy, nu am mai avut sistări de gaz sau probleme cât despre EON sictir în Germanica de unde ați venit avem firmă timișoreană

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Schimbări pentru traficul greu în Lugoj. O stradă ar putea fi deschisă camioanelor
    2
    Patru zile de festival cu peste 100 de evenimente gratuite vă așteaptă la Ziua Timișoarei - Celebrarea orașului. Cântă The Script
    3
    50 de ani de la primul 10 perfect al Nadiei Comăneci. Două zboruri vor purta numele RO10 și RO50
    4
    David Popovici a câștigat și proba de 200 metri liber la Campionatul European de Natație
    5
    Razie a Poliției Locale la magazinele non-stop din Timișoara. Amenzi pentru consum de alcool și scandal
    6
    Generatoarele donate de Primăria Timișoara au ajuns la Kiev. Vor alimenta școli, clinici și adăposturi civile
    7
    Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, chemat la DNA în calitate de suspect
    8
    Aveți terenuri în extravilanul Timișoarei? Termen o lună pentru a verifica dacă datele cadastrale au fost înregistrate corect
    9
    George Dragomir, medalie de bronz la Campionatele Europene de scrimă din Franța
    10
    O după-amiază cu furtuni în Banat. Cod galben de ploi torențiale, vânt și grindină

    Cele mai noi știri

    România

    Vremea se schimbă radical marți. Ploi, vijelii și temperaturi cu până la 10 grade mai mici

    Ştiri din Timiș

    Baza sportivă „Costică Rădulescu” e aproape gata. Recepția, programată pentru luna septembrie

    Mapamond

    12 oameni au murit după ce un autocar s-a răsturnat în Ungaria, pe autostrada M3

    Sănătate

    Diagnosticul de cancer schimbă și viața de zi cu zi. Psiholog OncoHelp: „Este un lucru destul de greu de acceptat”

    Sănătate

    Vânătăi apărute din senin și sângerări nazale repetate? Ce indică și când trebuie să mergeți la medic

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 16 august 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    Accident cu patru victime la ieșirea din Remetea Mare spre Aeroportul Internațional Timișoara

    Eveniment

    FOTO. Accident pe Centura Timișoarei. Un autobuz a intrat într-o motocicletă

    Eveniment

    VIDEO. Cultură de canabis ascunsă printre legume, descoperită pe malul Mureșului, la Lipova

    Ştiri din Timiș

    După o perioadă cu temperaturi extreme, Timișul va fi din nou sub cod galben de caniculă. Luna septembrie, la fel de călduroasă
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici