Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Propunere a unui consilier local – city carduri pentru turisti pentru transport si obiective turistice. Clujul deja are!

Propunere a unui consilier local – city carduri pentru turisti pentru transport si obiective turistice. Clujul deja are!

la 25 June 2015 13:15
25 June 2015 13:15
Turiştii, dar şi timişorenii, vor avea şansa ca peste ceva timp, aproximativ un an, să beneficieze de city carduri atât pentru transportul în comun, cât şi pentru vizitarea unor obiective de interes din urbea de pe Bega. Consilierul local PNL Ştefan Sandu a venit cu această idee. Clujul, dar şi alte oraşe din România, deja au implementat acest sistem.
Scris de Adrian Panduru - Turiştii, dar şi timişorenii, vor avea şansa ca peste ceva timp, aproximativ un an, să beneficieze de city carduri atât pentru transportul în comun, cât şi pentru vizitarea unor obiective de interes din urbea de pe Bega. Consilierul local PNL Ştefan Sandu a venit cu această idee. Clujul, dar şi alte oraşe din România, deja au implementat acest sistem.

Trimite articolul

X

Consilierul local din Timişoara Ştefan Sandu propune emiterea de city carduri pentru turişti, dar şi pentru timişoreni. Practic, aceste carduri vor funcţiona ca un portofel electronic, care, încărcat, oferă acces atât la transportul în comun, cât şi la obiective turistice.

“Vor fi două tipuri, unele pentru timişoreni, care vor fi comasate cu serviciile de închiriere a bicicletelor, cu RATT, pe viitor cu vaporetto, dar să includă şi participarea la diferite evenimente şi accesul la diferite instituţii. Este un proces mai lung pentru că vom demara discuţii cu reprezentanţii Zoo, ai teatrelor, Operei, cu instituţiile din subordinea CJ Timiş. Este o metodă de promovare a oraşului, un bun prilej de promovare a muzeelor din oraş”, spune Ştefan Sandu.

City cardurile se folosesc în oraşele europene, dar şi în cele din România. Atunci când ajungi pentru câteva zile într-un city break într-un oraş, ai totul inclus pe card, de la transportul în comun până la taxele la muzee. Cardurile pentru turişti vor fi pe perioade mai scurte, de la 3 la 5 zile, cele pentru timişoreni se vor adăuga cardului RATT.

“Proiectul este în faza de a demara şi sperăm să se definitiveze toate discuţiile. Aceste carduri vor avea o anumită valoare, se vor încasa nişte bani. Trebuie purtate şi discuţii la consiliul judeţean. Atunci când se face să fie deja bine făcut, pe modelul altor oraşe, să nu facem paşi greşiţi în prima fază. Indiferent că emitem sau nu aceste carduri, toate celelalte instituţii trebuie să-şi facă treaba. Să se ajungă oarecum cu informaţiile la zi. Cardurile pentru turişti vor fi emise pe perioade foarte scurte. Cele emise pentru timişoreni vor cuprinde nişte facilităţi incluse pe cardul RATT. Totul face parte din măsurile sau încurajările pe care dorim să le aducem astfel încât cu timpul, timişorenii, şi nu numai ei, să fie tentaţi să-şi lase maşinile acasă”, a spus Ştefan Sandu.

Clujul, Oradea şi alte oraşe din ţară au deja acest instrument numit city card, la Timişoara e deocamdată doar un proiect.

Alte articole pe aceeași temă:

Idee noua la Timisoara: card universal pentru accesul la servicii si evenimente

Trimite articolul

X
Taguri:
city carduri ,
PNL ,
propunere ,
stefan sandu ,
timisoara ,
turisti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Zeci de amenzi în Timiș în doar 3 ore, în urma unor controale în trafic
    2
    PROGRAM. Dezinsecție împotriva țânțarilor în Moșnița Nouă și localitățile aparținătoare
    3
    UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
    4
    Noi sărbători și hotărâri importante în calendarul Bisericii Ortodoxe Române
    5
    L-au găsit cu două arme neletale și muniție ilegală la percheziții în Timiș
    6
    Nicușor Dan face apel la responsabilitatea partidelor politice să deblocheze negocierile pentru formarea guvernului condus de Tomac
    7
    După școală, la „Sfântul Nicolae” începe adevărata lecție de viață. Centrul din Timișoara care schimbă destine
    8
    Noi restricții pe Torontalului, de sâmbătă. De luni sunt afectate alte două străzi importante
    9
    Milioane de lei prejudiciu în dosare de evaziune fiscală în Timiș
    10
    Peste 100 de litri de alcool ascunși într-o mașină transportată pe platformă, descoperiți la Jimbolia

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul

    Eveniment

    VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal

    Eveniment

    UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore

    România

    PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea

    Ştiri din Timiș

    Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu

    Ştiri din Timiș

    Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”

    România

    UPDATE. Congres cu tensiuni la PNL. Bolojan și Ciucu denunță presiuni și atacă PSD

    Ştiri din Timiș

    Un parc din Timișoara devine scenă culturală timp de cinci luni. Teatru, concerte, film și dans în aer liber la Fundația Jecza
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici