Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Printese cu calesti, Masina timpului, Pomul Breslelor, o pedalare si multe alte surprize la Timfloralis 2018

Printese cu calesti, Masina timpului, Pomul Breslelor, o pedalare si multe alte surprize la Timfloralis 2018

la 19 April 2018 16:53

Printese cu calesti, Masina timpului, Pomul Breslelor, o pedalare si multe alte surprize la Timfloralis 2018

<p>foto: arhiva</p>
19 April 2018 16:53
Festivalul Timfloralis se extinde anul acesta și ajunge în Piața Libertății, pe strada Mărășești și chiar și pe Podul Mihai Viteazul, care va fi împodobit cu flori. Ediția din 2018 a festivalului vine cu nenumărate surprize pentru cei care se nimeresc în Piața Victoriei. Vor putea admira fel de fel de obiecte realizate din flori, o paradă a prințeselor cu calești și vor putea lua parte la diverse ateliere, pentru toate vârstele.
Scris de Roxana Deaconescu - Festivalul Timfloralis se extinde anul acesta și ajunge în Piața Libertății, pe strada Mărășești și chiar și pe Podul Mihai Viteazul, care va fi împodobit cu flori. Ediția din 2018 a festivalului vine cu nenumărate surprize pentru cei care se nimeresc în Piața Victoriei. Vor putea admira fel de fel de obiecte realizate din flori, o paradă a prințeselor cu calești și vor putea lua parte la diverse ateliere, pentru toate vârstele.

Trimite articolul

X

Timfloralis își deschide porțile în 27 aprilie și le ține deschise până în 29 aprilie. Cei care vor avea drum prin centrul orașului vor putea admira creații ale artiștilor floriști internaționali, dar și ale floriștilor timișoreni.

Pe platoul din fața Operei, Piața Victoriei găzduiește proiectul „The Future is Here”, al floristului olandez Dennis Kneepkens, dar și elemente de mobilier floristic decorate de către floristul Florin Jiboc. Fântâna din centrul Timișoarei poartă în acest an amprenta Filomenei Brisc, iar tânăra floristă Alexandra Luca va realiza proiectul „Mașina Timpului”. Tot în zona centrală, timișorenii vor putea exploata imaginea superbă a colțului foto din acest an, „Hoop of Hope”, realizat de către florista Bianca Negrea.

„Pomul Breslelor” va fi reinterpretat floral de către Diana Toma, iar Alina Nagy-Ghinea pregătește proiectul „The Ethnic Spirit of Timișoara”, în Piața Libertății. . Reprezentanții Facultății de Horticultură și Silvicultură – USAMVBT, ai Horticultura și ai Casei de Cultură a Studenților pregătesc workshopuri pentru cei interesați, tot în Libertății, loc care va fi inundat de flori ce vor fi scoase la vânzare.

„Ca și elemente inedite, în acest an menționăm împodobirea în premieră a podului Mihai Viteazul, precum și realizarea din flori a simbolurilor Centenarului României și a anului 2021, anul în care Timișoara va deveni Capitală Europeană a Culturii. Tot în premieră, pe strada Mărășești se vor regăsi motive florale pictate pe asfalt care vor înfrumuseța centrul Timișoarei. Alte două momente dinamice vor atrage atenția și vor stârni interesul publicului larg, Parada Florilor, constând în prezentarea prințeselor Timfloralis în trăsuri trase de cai, precum și Pedalarea Timfloralis, când participanții vor parcurge traseul specificat în programul evenimentului purtând aranjamente florale pe bicicletele lor”, transmit reprezentanții Primăriei Timișoara.

Programul festivalului mai cuprinde și numeroase demonstrații pe scena din Piața Victoriei.

Programul complet:

Vineri 27 aprilie

Piața Victoriei

Ora 16.30 – Deschiderea Timfloralis 2018 – Fanfara Big Band

Ora 17.20 – „Prințesele Timfloralis” – show de deschidere cu Dennis Kneepkens (Olanda) urmat de „Parada florilor” – prințesele străbat centrul orașului în calești (Piața Victoriei – Mărășești – Parcul Botanic și retur)

Ora 18.00 – Dansuri contemporane – Școala de dans Eliana Club

Ora 18.30  – „Lumea de basm a lui H. C. Andersen” – viziunea floristului Piotr Marzek (Polonia)

Ora 19.20 – Program artistic susținut de Fanfara Big Band și solista Ingrid Nicolaescu

Ora 20.30 – „Jocul Ielelor – viziune florală” – susținută de Alina Nagy Ghinea (România), Diana Toma (România) și Alexandra Luca (România)

Sâmbătă, 28 aprilie

11.00 – „Pedalarea Timfloralis” – tur al orașului cu biciclete împodobite cu flori, pe traseul: Parcului Botanic – Str. Gheorghe Dima – dreapta pe Str. Gheorghe Lazăr – dreapta pe Bulevardul Cetății – dreapta pe Calea Torontalului – dreapta pe Calea Circumvalațiunii- Str. Gheorghe Lazăr – Str. Gheorghe Dima sensul giratoriu spre Str. Paris- dreapta pe Blv Republicii – sensul giratoriu spre Bulevardul Regele Ferdinand I  – pe lângă Catedrală – stânga pe Str. 23 Decembrie 1989 – dreapta pe Blv. Ion C. Brătianu – sensul giratoriu spre Bastionul Maria Theresia – sensul giratoriu de la Punctele Cardinale – Str. Oituz – Piața Mărăști – Str. Gheorghe Dima – sosire înapoi la Parcul Botanic.

Piața Victoriei

12.00  – 14:30 Dansuri contemporane – Școala de dans Eliana Club, Școala de balet Denisse și Școala Chromatik Voice

18.00  – „Hora florală” – demonstrație susținută de Orit Hertz (Israel), Kristina Rimiene (Lituania), Rosella Mandau (Canada), Tuba Belgin Oskan (Turcia)

19.00 – „Future Love” – demonstrație susținuta de Dennis Kneepkens (Olanda) si Filomena Brisc (România)

20.00 – „Fusul Românesc” și „Focul Mistic” – demonstrație susținută de Agna Martens, ambasador European Master Certification (Belgia)

21.00 – „Uvertura Primăverii” – Filarmonica Banatul și soliști ai Operei Naționale: Diana și Radu Zaharia

Piața Libertății

11.00 – 17.00 – „Micul Grădinar” – workshop pentru copii susținut de SC Horticultura SA (la pavilion)

12.00 – Workshop susținut de Facultatea de Horticultură și Silvicultură – USAMVBT (la pavilion)

Stand „Floral boutique” Expoziție pălării, accesorii handmade  – Atelier creativ de expresie susținut de Casa de Cultură a Studenților din Timișoara

Stand „Terasa Floral Boutique” (aranjamente florale, manechin cu fustă din mușchi, bustieră din flori) susținut de Casa de Cultură a Studenților din Timișoara

La pavilioanele amenajate în piață se vor mai desfășura workshop-uri surpriză ale invitaților internaționali.

Duminică, 29 aprilie

Piața Victoriei

15.00 – Dansuri contemporane – Școala Chromatik Voice

19.00 – „Wishing the future” – demonstrație susținuta de Dennis Kneepkens (Olanda)

20.00 – „Big Band, Latino and More” – fanfara Sevens Showband

Piața Libertății

11.00 – 17.00 – „Micul Grădinar” – workshop pentru copii susținut de SC Horticultura SA (la pavilion)

Stand „Floral boutique” Expoziție pălării, accesorii handmade  – Atelier creativ de expresie susținut de Casa de Cultură a Studenților din Timișoara

Stand „Terasa Floral Boutique” (aranjamente florale, manechin cu fustă din mușchi, bustieră din flori) susținut de Casa de Cultură a Studenților din Timișoara

La pavilioanele amenajate în piață se vor mai desfășura workshopuri surpriză ale invitaților internaționali.

Trimite articolul

X
Taguri:
flori ,
flori timisoara ,
floristi ,
timfloralis
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Acces interzis pentru ATV-uri și mașini off-road în Pădurea Giroc. Amenzile pot ajunge la 60.000 de lei
    2
    Trei zile în sunet de harpă. Masterclass și recitaluri cu Nicoletta Sanzin, la Timișoara
    3
    Copiii din Ciarda Roșie aleargă pentru salvarea terenului Mănușarul din cartier
    4
    VIDEO. Cel mai amplu atac cu drone asupra Moscovei? Rafinărie în flăcări după lovituri succesive
    5
    Un miliard de lei pentru bugetul județului Timiș pe 2026 pentru drumuri, noul stadion, Castelul Huniade, plus proiecte în educație și sănătate
    6
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    7
    Înscrierile la creșă și grădiniță în 2026. Când pot depune părinții cererile
    8
    Incendiu pe Calea Aradului din Timișoara: trei containere de șantier afectate
    9
    Amenzi de peste un milion de lei pentru deșeuri abandonate după controale ale Poliției Locale Timișoara
    10
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 19 iunie 2026, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Fritz va contesta la CEDO decizia prin care ÎCCJ l-a confirmat definitiv în conflict de interese. Insistă că nu își pierde mandatul

    Ştiri din Timiș

    E oficial! Fritz pierde procesul cu ANI, iar conflictul de interese este confirmat definitiv

    Ştiri din Timiș

    Fritz, încă în așteptarea deciziei de la ÎCCJ, spune că nu își pierde mandatul. În cel mai rău caz, nu ar mai putea candida după

    România

    Veștea își anunță candidatura la conducerea PNL și cere amânarea Congresului

    Mapamond

    VIDEO. Cel mai amplu atac cu drone asupra Moscovei? Rafinărie în flăcări după lovituri succesive

    România

    UPDATE. Ciucu, după audierile la DNA: „Nu am nimic de ascuns. Sunt nevinovat”

    Mapamond

    Primele efecte ale acordului SUA-Iran: petrolierele revin pe mare, dar violențele continuă în Liban

    Ştiri din Timiș

    Respiro muzical și pentru pacienții de la „Babeș” și de la Municipal, săptămâna viitoare

    Ştiri din Timiș

    Cum îți dai seama că nu ai nevoie de mai mulți oameni, ci de un mod mai bun de lucru?
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici