Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara vrea finanțări europene pentru reabilitarea termică a blocurilor din zona Dacia

Primăria Timișoara vrea finanțări europene pentru reabilitarea termică a blocurilor din zona Dacia

De Cristian Mîrț
la 19 March 2024 17:04 Reactualizat la: 19 March 2024 17:33
4 Comentarii

Primăria Timișoara vrea finanțări europene pentru reabilitarea termică a blocurilor din zona Dacia

foto: arhivă/ Facebook/Ruben Lațcău
19 March 2024 17:04 Reactualizat la: 19 March 2024 17:33
Programul Regional Vest 2021 – 2027, lansat practic de abia de anul acesta, are și o componentă de eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale. Primăria Timișoara vrea să profite de acesta și urmează să depună cereri de finanțare pentru reabilitările blocurilor din zona Dacia.
Scris de Cristian Mîrț - Programul Regional Vest 2021 – 2027, lansat practic de abia de anul acesta, are și o componentă de eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale. Primăria Timișoara vrea să profite de acesta și urmează să depună cereri de finanțare pentru reabilitările blocurilor din zona Dacia.

Trimite articolul

X

Reprezentanții Primăriei Municipiului Timișoara anunță că instituția intenționează să depună o nouă tranșă de cereri de finanțare pentru eficientizarea energetică a clădirilor rezidențiale. De această dată, prin Programul Regional Vest 2021-2027. La Prioritatea 3 „O regiune cu orașe prietenoase cu mediul”, Timișoara, în calitate de municipiu reședință de județ, ar avea o alocare distinctă de 10,1 milioane de euro, adică peste 50,3 de milioane de lei.

„Ambiția noastră este să atragem toate fondurile europene pe care le avem la dispoziție și să reușim ca în timp scurt să reabilităm cât mai multe din blocurile din această zonă. Deja avem experiență acumulată, în ultimii 2 ani jumătate avem 51 de blocuri reabilitate sau în curs de reabilitare termică. Dacia e un cartier cu o mare densitate, cu multe blocuri deja vechi care au nevoie urgentă de lucrări care să crească confortul celor care locuiesc aici. În scurt timp, noi vom trimite înștiințări către fiecare bloc din această zonă și sper ca interesul proprietarilor să reabiliteze locuința cu bani europeni să fie ridicat”, a spus primarul Dominic Fritz.

Ar urma să fie depuse spre finanțare proiecte care vizează blocurile de locuințe situate în zona cuprinsă între bulevardul Cetății, strada Gheorghe Lazăr, Calea Circumvalațiunii și Calea Torontalului.

„Aria de intervenție a fost selectată astfel încât să se asigure o dezvoltare integrată în zonă, ținând cont și de celelalte proiecte de regenerare urbană și investiții finanțate fie din fonduri nerambursabile, fie din bugetul local care se derulează în cartier”, motivează reprezentanții primăriei.

Birocrația din spatele depunerii cererilor de finanțare

Potrivit reprezentanților primăriei, apelul de proiecte finanțează următoarele activități/lucrări aferente creșterii eficienţiei energetice:

a. Reabilitarea termică a elementelor de anvelopă a clădirii (fațadă, pereți, planșeu, tâmplărie);
b. Îmbunătățirea sistemului tehnic al clădirii, respectiv a instalațiilor:
c. Utilizarea surselor regenerabile de energie;
d. Alte intervenții aferente măsurilor conexe care contribuie la implementarea proiectului.

Condițiile de eligibilitate ar fi:

  • Numărul apartamentelor în care se regăsesc proprietari persoane fizice care necesită cheltuieli de natură socială, să fie cel puțin 30% din numărul totalul spațiilor cu destinație de locuință.
  • Pentru apartamentele cu destinație de locuință aflate în proprietatea persoanelor fizice, este obligatoriu acordul a minimum 2/3 din totalul proprietarilor de apartamente;
  • Pentru apartamentele cu destinație de locuință și pentru apartamentele cu destinație de spații comerciale sau spații cu altă destinație decât cea de locuință aflate în proprietatea persoanelor juridice, a UAT Municipiul Timișoara sau a altor autorități și instituții publice este obligatoriu ca toți proprietarii acestor apartamente să își dea acordul (100%) privind solicitarea finanțării pentru lucrările de intervenție propuse, cu condiția încadrării cheltuielilor aferente respectivelor apartamente în categoria cheltuielilor neeligibile;

Dacă blocul a fost construit cu spații comerciale/spații cu altă destinație decât cea de locuință la parter sau mezanin și proprietarii acestor spații nu sunt de acord cu lucrările de intervenție prevăzute prin proiect, proiectul se poate realiza și fără aceste spații comerciale, cu condiția ca pentru blocul respectiv să se îndeplinească condițiile de eligibilitate privind reducerea consumului de energie și a emisiilor de gaze cu efect de seră.

Documentele necesare sunt :

• Solicitarea Asociației în vederea mandatarii UAT Municipiul Timișoara;
• Hotărârea Adunării Generale a proprietarilor și anexele;
• Lista proprietarilor și destinația spațiilor din bloc;
• Fișa tehnică a blocului de locuințe.

Va fi necesară și colaborarea primăriei cu proprietarii. Tocmai de aceea, reprezentanții primăriei fac și alte câteva precizări.

„Asociațiile de proprietari vor transmite actele prin e-mail la adresa primariatm@primariatm.ro sau depuse la ghișeu (Camera 12 a primăriei), în termen de 2 săptămâni de la primirea înștiințării din partea primăriei.
În cazul în care asociația de proprietari îndeplinește condițiile de eligibilitate prevăzute în Ghidul Solicitantului (disponibile AICI) este necesară încheierea unor contracte pentru mandatarea Municipiului Timișoara în vederea depunerii și derulării proiectului. După semnarea contractelor de mandatare, urmează să fie elaborată documentația tehnică pentru depunerea cererilor de finanțare.

În cazul în care asociația de proprietari nu îndeplinește condițiile de eligibilitate prevăzute în Ghidul Solicitantului de Finanțare Eficiență Energetică – Clădiri Rezidențiale, aceasta va rămâne în Baza de date a primăriei, urmând a fi identificate alte surse de finanțare pentru lucrările de creștere a eficienței energetice”, se mai arată în comunicatul de presă al primăriei.

Vă amintim, primăria a avut și pe Programul POR 2014 – 2020 câteva zeci de proiecte de reabilitare termică a unor blocuri. O bună parte a fondurilor, peste 50 de milioane de lei, însă, a fost pierdută pentru că lucrările nu au fost finalizate până la termenul de 31 decembrie 2023. Proiectele fuseseră lansate de fosta administrație, însă în noiembrie 2021 erau finalizate numai trei blocuri. Problema era că, în general, licitațiile nu atrăgeau oferte. Până la urmă, s-a decis schimbarea soluției tehnice propuse și s-a ajuns la situația de la finalul anului trecut.

Trimite articolul

X
Taguri:
fonduri europene ,
PR VEST 2021 - 2027 ,
reabilitare termica blocuri
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. dap says:
    March 19, 2024 at 6:16 pm

    de vrut e usor, si eu vreu foarte multe lucruri.

    Reply
  2. b(l)ocul de colojvar says:
    March 19, 2024 at 7:02 pm

    Carpeli pe cotetzele ceausiste. Se vor decoji rapid, ca fufele la nudisti.

    Reply
    • Un USR-ist. says:
      March 20, 2024 at 5:11 am

      Ma, da ‘ de unde stii tu asta ?

      Reply
  3. Ioana says:
    March 20, 2024 at 1:10 am

    Doamne ajuta, sa vina, pana acum mai multi ani un bloc nu s-a făcut. Bine ca se dau drumul de ceva timp la izolari.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    O școală din Lugoj va fi până la urmă modernizată pe fonduri europene, după ce proiectul a fost mutat de pe un program pe altul
    2
    Restricții de trafic în centrul Timișoarei, pentru POLI Bike Challenge 2026. Ce trebuie să știți dacă mergeți cu mașina sau cu STPT
    3
    Bibliotecarul, eroul din umbră. O expoziție-eveniment la Timișoara aduce în prim-plan personajele uitate ale literaturii
    4
    Iranul anunță închiderea Strâmtorii Hormuz și avertizează navele să evite zona. SUA contestă măsura
    5
    Scandalul timbrului de Ziua Cărții. Asociația Editorilor din România se opune taxei pe citit
    6
    Punctul de trecere pe pista de biciclete Timișoara-Zrenjanin, redeschis în acest weekend
    7
    Sfântul Gheorghe, simbol al curajului și credinței
    8
    Elevii din Timișoara, premianți la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Germană Maternă
    9
    Probleme cu plata rovinietelor, miercuri dimineață, din cauza fluctuațiilor de tensiune. Ce trebuie să facă șoferii care au circulat fără
    10
    Furt de burlane și mai multe pagube la Biserica din zona Sinaia din Timișoara

    Cele mai noi știri

    Mapamond

    Iranul anunță închiderea Strâmtorii Hormuz și avertizează navele să evite zona. SUA contestă măsura

    România

    Ilie Bolojan și-a depus candidatura la șefia PNL. Moțiunea „Modernizare cu Rădăcini”, singura înscrisă în cursă

    Mapamond

    Cutremure succesive în Creta, destinație populară pentru turiștii români. Nu au fost raportate victime

    România

    Ciprian Ciucu renunță la candidatura pentru funcția de prim-vicepreședinte al PNL, invocând dosarul deschis de DNA

    Mapamond

    Nicușor Dan și Erdoğan, împreună la Istanbul. România primește corveta care îi întărește flota militară

    Eveniment

    Un șofer prins după o depășire neregulamentară a încercat să mituiască un polițist cu 300 de euro

    Eveniment

    UPDATE. Intervenție a pompierilor după un accident rutier în Șag. O șoferiță a fost extrasă dintre fiarele mașinii

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Poduri, asfalt și drumuri modernizate. Consiliul Județean Timiș anunță finalizarea unor lucrări așteptate de locuitori

    Eveniment

    UPDATE. Accident pe Autostrada A1, în zona Belinț. Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Lucrările la Centura de Vest a Timișoarei avansează. Se forează piloți și se construiesc primele structuri
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici