Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Medicamente expirate, arhive deteriorate și un conflict la Neurochirurgie. Ce răspunsuri dă Spitalul Județean Timișoara

Medicamente expirate, arhive deteriorate și un conflict la Neurochirurgie. Ce răspunsuri dă Spitalul Județean Timișoara

De Carys Gligor
la 10 August 2026 19:09 Reactualizat la: 10 August 2026 19:26

Medicamente expirate, arhive deteriorate și un conflict la Neurochirurgie. Ce răspunsuri dă Spitalul Județean Timișoara

foto: Facebook Dr. Ciprian Maxim
10 August 2026 19:09 Reactualizat la: 10 August 2026 19:26
Mai multe informații și imagini referitoare la Secția Clinică de Neurochirurgie a Spitalului Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara au fost publicate în ultimele zile pe o pagină de Facebook numită „Dr. Ciprian Maxim”. Printre aspectele semnalate se numără existența unor medicamente expirate, securizarea unor dulapuri de pe secție, modul în care au fost păstrate documente medicale, dar și un conflict profesional care a dus la delegarea temporară a unor atribuții de conducere.
Scris de Carys Gligor - Mai multe informații și imagini referitoare la Secția Clinică de Neurochirurgie a Spitalului Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara au fost publicate în ultimele zile pe o pagină de Facebook numită „Dr. Ciprian Maxim”. Printre aspectele semnalate se numără existența unor medicamente expirate, securizarea unor dulapuri de pe secție, modul în care au fost păstrate documente medicale, dar și un conflict profesional care a dus la delegarea temporară a unor atribuții de conducere.

Trimite articolul

X

Spitalul Județean Timișoara a transmis, astăzi, 10 august, un punct de vedere în care susține că unele dintre imaginile publicate provin din perioade diferite și nu reflectă neapărat situația actuală.

Reprezentanții unității sanitare confirmă însă că, în 7 august, au fost securizate anumite spații de la Neurochirurgie și a fost declanșată o verificare internă. De asemenea, spitalul recunoaște existența unui conflict profesional persistent la nivelul secției.

În cazul medicamentelor cu termenul de valabilitate depășit, verificările sunt încă în desfășurare, iar în privința arhivei, spitalul susține că situația surprinsă în imaginile publicate a fost remediată între timp.

Dulapuri securizate și întrebări despre medicamente expirate

Potrivit informațiilor publicate online, pe 7 august, mai multe dulapuri de pe Secția de Neurochirurgie au fost sigilate. În imaginile publicate apar și cutii de Nimotop, un medicament utilizat în anumite situații în tratamentul pacienților cu hemoragie subarahnoidiană, care, potrivit informațiilor vizibile în imagini, aveau termenul de valabilitate depășit din februarie 2025.

Spitalul precizează că fotografia în care apare produsul medicamentos expirat este mai veche și nu a fost realizată în același moment cu imaginile recente în care apar spațiile securizate. Totuși, conducerea unității confirmă că, în 7 august, a dispus securizarea unor spații și a declanșat o verificare internă.

„În materialele publicate au fost asociate imagini provenind din momente diferite, creându-se impresia că acestea documentează aceeași situație.

Fotografia în care apare un produs medicamentos cu termen de valabilitate depășit este o imagine anterioară, distinctă de imaginile recente cu spațiile securizate la nivelul Secției Clinice de Neurochirurgie.

În data de 7 august 2026, conducerea spitalului a dispus securizarea unor spații și declanșarea unei verificări interne. Inventarierea și verificarea documentară sunt în desfășurare, motiv pentru care spitalul nu va formula concluzii privind existența, cantitatea, proveniența sau circuitul unor eventuale produse cu termen de valabilitate depășit înainte de finalizarea acestora.

Până la acest moment nu există date care să ateste administrarea către pacienți a unor medicamente cu termenul de valabilitate depășit. Acest aspect va fi, de asemenea, verificat documentar”, au transmis reprezentanții spitalului.

Răspunsul transmis de spital nu neagă în mod direct faptul că produsul medicamentos din fotografia publicată avea termenul de valabilitate depășit. Reprezentanții unității sanitare precizează doar că imaginea este mai veche și distinctă de cele realizate recent, în care apar spațiile securizate în 7 august. Spitalul nu precizează însă când a fost realizată fotografia și nici dacă, la momentul respectiv, medicamentul era sau nu expirat.

În același timp, spitalul transmite că inventarierea și verificarea documentară sunt încă în desfășurare și că nu va formula, până la finalizarea acestora, concluzii privind existența, cantitatea, proveniența sau circuitul unor eventuale produse cu termenul de valabilitate depășit.

Deocamdată, reprezentanții spitalului spun că nu există date care să indice că produse expirate au fost administrate pacienților.

Dulapuri securizate și întrebări despre medicamente expirate

 

Conflict profesional la Neurochirurgie și schimbarea atribuțiilor de conducere

În postarea publicată online este menționată și Dispoziția nr. 144 din 27 martie 2026, prin care o parte dintre atribuțiile de conducere operativă de la nivelul Secției Clinice de Neurochirurgie au fost delegate temporar.

Potrivit informațiilor publicate, atribuții care țineau de organizarea activității zilnice a secției, inclusiv programul operator și gărzile, au fost delegate de la șeful secției, dr. Andrei Brînzeu, către dr. Sorin Hanăș.

Spitalul explică acum că măsura a fost luată în contextul unui conflict profesional persistent între șeful secției și o parte majoritară a personalului medical.

„Decizia de delegare temporară a unor atribuții de conducere operativă la nivelul Secției Clinice de Neurochirurgie a fost adoptată în contextul unei situații tensionate, generate de un conflict profesional persistent între șeful secției și o parte majoritară a personalului medical, situație cunoscută și documentată la nivelul conducerii spitalului.

În condițiile în care această situație risca să afecteze organizarea și continuitatea activității medicale, a fost identificată o soluție administrativă temporară. Scopul măsurii a fost exclusiv acela de a asigura continuitatea activității medicale și funcționarea secției într-un climat organizațional dificil. Fiind o măsură temporară, aceasta poate fi reevaluată în funcție de evoluția situației la nivelul secției”, se arată în punctul de vedere transmis de spital.

Explicația spitalului confirmă, astfel, existența unei situații tensionate și a unui conflict profesional persistent la nivelul Secției de Neurochirurgie. Totuși, punctul de vedere nu oferă detalii despre natura acestui conflict, persoanele implicate, dincolo de menționarea șefului de secție, sau motivele concrete pentru care a fost necesară delegarea temporară a unor atribuții de conducere.

De asemenea, nu este clar ce măsuri au fost luate pentru rezolvarea conflictului și dacă soluția administrativă adoptată în martie și-a atins scopul. Spitalul precizează doar că măsura este temporară și poate fi reevaluată în funcție de evoluția situației.

Imagini cu documente medicale păstrate în condiții improprii

O altă serie de imagini publicate pe aceeași pagină de Facebook arată documente medicale atribuite Secției de Neurochirurgie, păstrate într-un spațiu de arhivare deteriorat. În postare se susține că unele documente ar fi fost afectate de infiltrații și de refulări ale sistemului de canalizare.

Spitalul susține că imaginile sunt mai vechi și că situația a fost remediată ulterior. Reprezentanții unității sanitare precizează că documentele au fost recuperate, curățate și gestionate conform prevederilor aplicabile, iar procesul de depozitare externalizată a arhivei este în desfășurare.

„Imaginile prezentate în spațiul public cu documente medicale sunt imagini anterioare și nu reflectă situația actuală. Situația respectivă a fost remediată, iar documentele au fost recuperate, curățate și gestionate ulterior conform prevederilor aplicabile păstrării și arhivării documentelor medicale. Este necesară și o delimitare clară între arhivarea documentelor medicale și digitalizarea spitalului, acestea fiind două procese distincte.

În anul 2023, printr-un proiect finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare, Blocul Operator și Secția de Anestezie și Terapie Intensivă au fost digitalizate integral, activitatea acestora desfășurându-se în prezent în sistem digital.

Procesul continuă prin proiectul finanțat prin PNRR – Componenta C7 Transformare Digitală, care presupune extinderea și integrarea soluțiilor informatice la nivelul spitalului, inclusiv pentru fluxurile medicale și administrative, interoperabilitate, securitatea datelor și managementul fluxurilor de materiale sanitare și medicamente.

Proiectele de digitalizare nu au ca obiect arhivarea fizică a documentelor medicale și nu înlătură obligațiile legale privind păstrarea acestora. Existența documentelor medicale pe suport hârtie nu reprezintă, prin urmare, un indicator al gradului de digitalizare a spitalului.

La data de 10 august 2026, 6.400 de metri liniari de arhivă ai SCJU Pius BrînzeuTimișoara se află deja în depozitare externalizată. Procesul a vizat atât secțiile medicale, cât și structurile administrative ale spitalului. Numai pentru Secția Clinică de Neurochirurgie au fost preluate 599 de cutii de documente. În consecință, imaginile mai vechi prezentate în spațiul public trebuie raportate la situația existentă la momentul realizării lor, preluată de conducerea actuală a spitalului, și nu pot fi prezentate ca reflectând condițiile actuale de păstrare a arhivei spitalului”, au transmis reprezentanții unității sanitare.

Spitalul susține, așadar, că situația surprinsă în fotografii nu mai reflectă realitatea actuală. Totuși, imaginile ridică întrebări despre modul în care au fost păstrate documentele medicale la momentul respectiv și despre cât timp au existat aceste probleme înainte ca situația să fie remediată.

Punctul de vedere transmis nu precizează când au fost realizate imaginile și nici când au fost remediate deficiențele semnalate. De asemenea, nu sunt oferite detalii despre cauzele care au dus la deteriorarea documentelor și nici despre amploarea situației de la momentul respectiv.


Spitalul spune că va continua verificările

În poziția finală transmisă, conducerea Spitalului Județean afirmă că nu minimalizează situațiile care pot afecta siguranța pacienților și că va dispune măsurile necesare dacă verificările vor identifica deficiențe.

„SCJU Pius Brînzeu Timișoara nu minimalizează nicio situație reală și va verifica toate aspectele care pot privi siguranța pacientului, respectarea circuitelor medicale sau conduita personalului.

În egală măsură, considerăm necesar ca situații produse în perioade diferite, imagini care nu reflectă starea actuală și procese distincte – precum digitalizarea și arhivarea – să nu fie asociate într-o manieră care poate crea o percepție eronată asupra situației reale din spital.

Conducerea unității va dispune măsurile necesare ori de câte ori verificările vor identifica deficiențe și va pune la dispoziția instituțiilor competente toate documentele solicitate”, a concluzionat conducerea spitalului.

Pe aceeași temă:

De ce știau angajații de controalele DSP? Explicația Spitalului Județean din Timișoara

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Un autobuz și un firobuz, deviate din cauza lucrărilor de pe Rebreanu
    2
    USR acuză PSD că pune în pericol aproape un miliard de euro din PNRR prin modificările la strategia pentru biodiversitate
    3
    Incendiu de vegetație la Lugoj. Văcuțe salvate și mai multe pierderi materiale
    4
    Temperaturi extreme și radare pe drumurile din Timiș. Săptămână de controale pentru șoferi
    5
    iȘcoala Verde: două licee și o gimnazială din Timișoara vor avea „spații pentru învățare și recreere în aer liber”
    6
    Peste 5 milioane de lei pentru reabilitarea termică a două blocuri din Lugoj. Primăria a lansat licitația
    7
    Alertă în Mamaia după ce o dronă a fost găsită în mare
    8
    Cu un ghiozdan donat, puteți ajuta un copil să înceapă anul școlar cu tot ce are nevoie. Campania revine la Timișoara
    9
    Festivalul Răchiului, în weekend, la Sânpetru Mare: concurs, paradă și jocuri sătești
    10
    Peste 3.500 de metri cubi de lemn din pădurile Primăriei Timișoara, scoși la licitație. Cu cât se dau

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Incendiu de vegetație la Lugoj. Văcuțe salvate și mai multe pierderi materiale

    Ştiri din Timiș

    A murit prof. dr. Ioana Micle, o personalitate importantă a pediatriei timișorene

    Ştiri din Timiș

    Medicamente expirate, arhive deteriorate și un conflict la Neurochirurgie. Ce răspunsuri dă Spitalul Județean Timișoara

    Ştiri din Timiș

    De ce știau angajații de controalele DSP? Explicația Spitalului Județean din Timișoara

    România

    Nicușor Dan a atacat la Curtea Constituțională legea ANI

    Eveniment

    Motocicliști, bicicliști și trotinetiști, verificați de polițiștii din Timiș

    Eveniment

    Peste 100 de șoferi au rămas fără permis, iar amenzile au curs pe drumurile din Timiș

    Angajari TION

    Societatea DRUMURI MUNICIPALE TIMIŞOARA S.A. angajează personal

    Ştiri din Timiș

    Lucrările la noua școală specială „Dumitru Ciumăgeanu” din Giroc se apropie de final

    Ştiri din Timiș

    FOTO. TNTm și SCM, împreună pentru „următorul act”. Sportul și cultura își dau mâna la Timișoara
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici