tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Managerii de spitale din vestul țării au învățat mecanisme anti-corupție, inclusiv de la FBI, la Timișoara

Managerii de spitale din vestul țării au învățat mecanisme anti-corupție, inclusiv de la FBI, la Timișoara

De Cristian Mîrț
la 8 September 2023 17:39 Reactualizat la: 8 September 2023 17:40
9 Comentarii

Managerii de spitale din vestul țării au învățat mecanisme anti-corupție, inclusiv de la FBI, la Timișoara

8 September 2023 17:39 Reactualizat la: 8 September 2023 17:40
Managerii din spitale din țară, precum și alți responsabili de achiziții publice în domeniul Sănătății primesc lecții despre integritate și practici anti-corupție de la reprezentanți ai Departamentului de Justiție al SUA, inclusiv de la FBI. Prima sesiune a avut loc la Timișoara, iar la aceasta a fost prezent și ministrul Sănătății Alexandru Rafila.
Scris de Cristian Mîrț - Managerii din spitale din țară, precum și alți responsabili de achiziții publice în domeniul Sănătății primesc lecții despre integritate și practici anti-corupție de la reprezentanți ai Departamentului de Justiție al SUA, inclusiv de la FBI. Prima sesiune a avut loc la Timișoara, iar la aceasta a fost prezent și ministrul Sănătății Alexandru Rafila.

Trimite articolul

X

Prima întâlnire dedicată integrității și practicilor anti-corupţie în achiziţii publice a avut loc vineri, de la ora 12:00, la Hotel Timișoara. Au fost prezenți la eveniment și ministrul Alexandru Rafila, secretarul de stat Alexandru Rogobete, președintele Camerei Deputaților Alfred Simonis, dar și reprezentanți ai Departamentului de Justiție al SUA, cel cu care ministerul are parteneriat, și ai Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), ca parte a asistenței tehnice acordate Ministerului Sănătății pentru implementarea PNRR.

Inclusiv Biroul Federal de Investigații (Federal Bureau of Investigation – FBI), agenția guvernamentală federală din Statele Unite cu atribuții în domeniul combaterii corupției, a avut o prezentare dedicată mecanismelor anti-corupție în achiziții publice. Alte prezentări au avut și instituții de profil din țara noastră: Agenția Națională de Integritate și Agenția Națională pentru Achiziții Publice.

„Furtul să nu se întâmple sau măcar să fie sub control”

Potrivit ministrul Alexandru Rafila, sesiunea desfășurată vineri la Timișoara va fi urmată și de altele asemănătoare în orașe din alte regiuni ale țării. Urmează să participe și la acestea reprezentanți ai Departamentului de Justiție al SUA și ai OMS. Scopul acestor sesiuni este de a limita risipa. Sau, cum a spus Rafila, „furtul să nu se întâmple sau măcar să fie sub control”.

„E vorba despre bune practici în domeniul integrității și practicilor anti-corupție, care trebuie să guverneze ceea ce facem în momentul de față, investițiile fără precedent în sistemul de Sănătate. (…) Aceste lucruri nu se pot face cu responsabilitate și în folosul pacienților decât dacă beneficiază de bune practici în domeniul achizițiilor publice. Trebuie să se desfășurăm investițiile rapid, în limitele prevăzute de lege, dar acest lucru nu înseamnă să risipim banii publici – românești guvernamentali, europeni sau de la Banca Mondială. (…) Avem un partener extrem de important, Departamentul de Justiție al Statelor Unite, prin Biroul Federal de Investigații (FBI – n.r.). Experții de la Departamentul de Justiție au participat și au fost co organizatori ai acestui eveniment. La fel ca la viitoare evenimente, vom semna un protocol de colaborare. Și Organizația Mondială a Sănătății (este partener – n.r.). În cadrul consultanței pe care o realizează prin PNRR, avem și această componentă referitoare la integritate și bune practici în domeniul achizițiilor”, a declarat ministrul.

La declarațiile din urma evenimentului, a luat cuvântul și Alfred Simonis, președinte al Camerei Deputaților și președintele al PSD Timiș. Acesta a ținut să mulțumească ministerului pentru investițiile aflate în desfășurare la Timișoara, amintind printre altele Spitalul de Arși și Institutul Regional de Oncologie.

„Am avut o dezbatere extrem de amplă și interesantă pe ceea ce înseamnă practici anti-corupție și transparență în achiziții publice. Sunt aici în calitate mai degrabă de timișorean și parlamentar decât de președinte al Camerei Deputaților. Mulțumesc domnului ministru Rafila și domnului Alexandru Rogobete, timișorean de-al nostru, propunerea noastră pentru Ministerul Sănătății în funcția de secretar de stat, pentru investițiile pe care ministerul le desfășoară în județul Timiș”, a declarat și Simonis.

Trimite articolul

X
Taguri:
rafila ,
Simonis
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. antiVrajeāla says:
    September 8, 2023 at 5:52 pm

    🤣😂🤣🤪

    #furtul sa fie sub control. (ul nostru)

    #🤪

    Reply
  2. gogu says:
    September 8, 2023 at 6:22 pm

    pentru ce le-au invatat? sa le evite, sau cum?

    Reply
  3. Angelica R. says:
    September 8, 2023 at 7:11 pm

    Se zvoneste prin piata 700 că ROGOBEȚE e unul dintre cei care controleaza piata farma

    Reply
    • Agelina, Agelina! :)) says:
      September 10, 2023 at 4:05 am

      Dacă aveai macar 50% din IQ ul lui, educația și școlarizarea tot a lui, nu ai fi scris ceva non ok despre el. Dar stiu, nu ai ajuns la struguri, ca sunt mult peste nivelul tau si e greu, “e greu la vale cu boii/ vitele mici!”

      Reply
      • antiVrajeāla says:
        September 10, 2023 at 11:02 am

        ce treaba are iq-ul si studiile cu caracteru’? sa inteleg “argumentul” tau, nu de alta. ma gandesc ca cine face mishmashuri la nivel mare(nu ma pronunt daca e cazu rogobetelui) nu-i chiar prost de obicei, nu?

        #🤪

        Reply
  4. ddd says:
    September 8, 2023 at 9:21 pm

    intre timp gravidele nasc pe trotuar, alte mor… totul bine la min sanatatii

    Reply
  5. Parere perso says:
    September 8, 2023 at 9:23 pm

    FBI este o organizatie putreda si corupta, dusmanii americanilor, niste damblagii.

    Reply
  6. Societatea_civila says:
    September 9, 2023 at 10:15 am

    Si coruptii astia ce cauta in poza? Expunere politica?

    Reply
  7. cigus-migus says:
    September 9, 2023 at 2:13 pm

    Si la ce le-a folosit ???, ca oricum nu se aplica deloc prin spitale, din contra, spaga/plicul…la ordinea zilei !!!!!

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Patru benzi între Demetriade și Pestalozzi, pod și pasarelă la ISHO. Primăria vrea fonduri europene pentru proiect
    2
    Legătura dintre știință și literatura SF. Dialog cu cercetătorul Cristian M. Teodorescu, la UVT
    3
    FOTO. Cabinetele de sprijin ale școlii din Pișchia, renovate complet cu ajutorul Asociației „Iulia Hașdeu”
    4
    Taxa de 25 de lei pe colete, subiect de fake-news. Explicații de la Ministerul Finanțelor
    5
    Accident feroviar la Peciu Nou. Un tren a lovit un autoturism, însă toți cei implicați au scăpat fără răni
    6
    PROGRAM. Timișoara găzduiește seria de evenimente dedicate Zilei solidarității româno-maghiare
    7
    Încă un bărbat a murit într-o stație de tramvai din Timișoara, la doar câteva zile după un alt incident similar
    8
    Tradiția continuă. Concertul de Crăciun 2025 al comunității italiene, în decorul Bisericii Millennium
    9
    FOTO. Gusturi, povești și identitate bănățeană. Expoziție și lansare de carte la Conacul Zăgujeni
    10
    FOTO. Încă un pas pentru noul Spital Municipal. Primăria și specialiștii IFC fac ultimele consultări pentru a găsi investitori

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 4 februarie 2026, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Anunţ public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu

    România

    Taxa de 25 de lei pe colete, subiect de fake-news. Explicații de la Ministerul Finanțelor

    Capitală Culturală

    FOTO. Mitologii ale viitorului, desenate în grafit și culoare. Florin Drăgoi expune „Future Tribes” la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Alfred Simonis, despre situația de la Muzeul Satului Bănățean: „Cine e nemulțumit de muncă și disciplină să se ducă în altă parte”

    Ştiri din Timiș

    Piese esențiale pentru garderoba masculină: cum alegi stratul potrivit pentru orice sezon

    Sănătate

    Inteligența artificială, tot mai importantă în oftalmologie. Diagnostice mai rapide și tratamente personalizate la Spitalul CFR Timișoara

    Capitală Culturală

    Zeii Vienei prind viață la Timișoara. Ultima mare călătorie artistică a lui Christine de Grancy

    Ştiri din Timiș

    Alfred Simonis anunță un nou centru comunitar la Giroc, pe terenul fostei unități militare

    Ştiri din Timiș

    Din cauza presiunilor, asociația Kenosis care ajută comunitatea romă renunță la spațiul din Victoriei
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici