În comuna Giroc se montează zilele acestea trei sisteme noi de avertizare sonoră, însă reprezentanții primăriei au informat populația despre acest lucru chiar în timp ce sirenele sunau.
„Dacă veți auzi sunetul sirenelor, vă rugăm să nu vă alarmați, se vor efectua probe pentru testarea funcționalității acestora”, au transmis, vineri, reprezentanții Primăriei Giroc.
Potrivit legii privind funcționarea sistemului național de înștiințare, avertizare și alarmare a populației, autoritățile publice locale au obligația de a asigura mijloace tehnice pentru înștiințarea, avertizarea și alarmarea populației în situații de urgență.
„Sirenele sunt un mijloc rapid și eficient de a transmite avertizări colective, atunci când viața sau siguranța cetățenilor poate fi pusă în pericol”, au precizat reprezentanții administrației locale.
Potrivit acestora, există următoarele tipuri de semnale acustice, fiecare având o semnificație:
- Alarmă aeriană: 15 sunete a câte 4 secunde, cu pauze de 4 secunde între ele (pericol din aer).
- Alarmă la dezastre: 5 sunete a câte 16 secunde, cu pauze de 10 secunde (cutremur, inundații, incendii mari etc.).
- Prealarmă aeriană: 3 sunete a câte 32 secunde, cu pauze de 12 secunde (posibilă amenințare din aer).
- Încetarea alarmei: semnal continuu, de aceeași intensitate, timp de 2 minute (pericolul a trecut).
„Testele efectuate în aceste zile au rolul de a verifica funcționarea și acoperirea acustică a noilor sisteme. Vă mulțumim pentru înțelegere!”, au mai transmis, vineri, reprezentanții Primăriei Giroc.
Citiți principiile noastre de moderare aici!