Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
FOTO. Petiție pentru zona Freidorf. Oamenii se tem că le vor cădea casele peste ei

FOTO. Petiție pentru zona Freidorf. Oamenii se tem că le vor cădea casele peste ei

De Cristian Mîrț
la 9 July 2026 12:38 Reactualizat la: 9 July 2026 12:41

FOTO. Petiție pentru zona Freidorf. Oamenii se tem că le vor cădea casele peste ei

9 July 2026 12:38 Reactualizat la: 9 July 2026 12:41
Locuitorii din Freidorf cer Primăriei Timișoara măsuri urgente pentru rezolvarea inundațiilor care afectează de ani de zile cartierul. O petiție lansată online, dar care va fi depusă și oficial, avertizează că unele locuințe au ajuns în pericol din cauza degradării fundațiilor și se cer măsuri urgente.
Scris de Cristian Mîrț - Locuitorii din Freidorf cer Primăriei Timișoara măsuri urgente pentru rezolvarea inundațiilor care afectează de ani de zile cartierul. O petiție lansată online, dar care va fi depusă și oficial, avertizează că unele locuințe au ajuns în pericol din cauza degradării fundațiilor și se cer măsuri urgente.

Trimite articolul

X

Locuitorii cartierului Freidorf, cu suportul mișcării civice TMC – Timișoara Mai Curată, dar și cu alte persoane care au legătură cu societatea civilă și demersurile civice, au înaintat Primăriei Timișoara o petiție prin care se cere rezolvarea unei probleme vechi, dar care continuă să pună în pericol bunurile și, poate, chiar și viețile celor care stau aici.

Este vorba despre predispoziția unei zone din cartier, în special strada Dumitru Bagdasar, de acumulări repetate de apă pluvială. Inundațiile frecvente au pus în pericol structura mai multor locuințe, iar locuitorii cer măsuri pentru prevenirea, pe viitor, a evenimentelor asemănătoare.

„La primul cutremur, casele acelea cel mai probabil pică, iar oamenii, când dorm, aud efectiv cum se crapă pereții. Există și alte probleme. Practic, o parte din Freidorf stă să se inunde sau chiar să pice efectiv, ceea ce poate duce la pierderi de vieți omenești”, spune inițiatorul petiției.

foto: TMC

Probleme vechi, soluții mai deloc până acum

Cele mai mari inundații s-au petrecut în 2016, iar de atunci, contribuind și alte evenimente asemănătoare ulterioare, structurile caselor s-au degradat puțin câte puțin, ușor, dar sigur. Locuitorii trăiescu cu grija că, de la o ploaie la alta, șansele să rămâne fără pereți sunt tot mai mari. Asta ca să nu mai vorbim de un eventual cutremur.

Locuitorii străzilor Dumitru Bagdasar, Romaniței, Răscoala din 1907, Contemporanul și Constantin Nottara au și formulat, în 2024, un proiect pe care l-au înscris în programul de bugetare participativă „Timișoara Decide”. Din păcate, însă, nu au strâns destule voturi, iar inițiativa nu a mai ajuns să fie finanțată.

„Șanturile de colectare a apelor pluviale, la modul cum sunt realizate în momentul de față, nu permit evacuarea apei din preajma imobilelor, menținând umiditatea excesivă la fundația acestora, motiv care afectează structura de rezistență a construcțiilor. Înainte de apariția parcului industrial Freidorf, canalele de colectare a apelor pluviale treceau pe sub calea ferata și se continuau cu alte canale care duceau apa spre două stații de pompare și de aici în raul Bega. Canalele acestea din urmă nu mai există, fiind dezafectate odată cu construcția parcului industrial”, se arată în proiect.

Printre altele, cetățenii cereau montarea unor rigole de șanț pe aproximativ 1.800 de metri și a unei stații de pompare cu două pompe submersibile.

Altfel, cetățenii s-au adresat mai multor instituții de-a lungul timpului, dar se plâng că, în loc să primescă soluții, au fost doar „plimbați dintr-o parte în alta și de multe ori înapoi”. Iată și câteva fotografii făcute în ultimii 10 ani de locuitori:

Probleme structurale Freidorf

Cele 16 cereri ale locutorilor

Petiția înaintată de TMC, atât online, cât și fizic – s-au strâns semnături marți și miercuri și urmează depunerea cererii la primărie –, vorbește mai pe larg despre problemă. Sunt și nu mai puțin de 16 cereri punctuale ale petenților:

  1. Instalarea unei stații de pompare (mobilă sau fixă) pentru evacuarea controlată a apelor pluviale.
  2. Curățarea și decolmatarea de urgență a sistemelor publice de drenaj.
  3. Efectuarea unei expertize tehnice complete (geotehnică, hidrogeologică și hidrologică).
  4. Proiectarea și implementarea unui sistem eficient de drenaj adaptat condițiilor din teren.
  5. Identificarea și amenajarea unor căi funcționale de scurgere a apelor pluviale.
  6. Corectarea situațiilor în care infrastructura existentă împiedică drenajul natural.
  7. Prezența în teren a reprezentanților Primăriei pentru constatarea situației reale.
  8. Alocarea de fonduri pentru intervenții în cazurile de afectare gravă.
  9. Evaluarea impactului factorilor de mediu asupra solului și apelor prin instituții competente.
  10. Inițierea unui program de monitorizare preventivă a mediului (aer, sol, apă, zgomot) în zona industrială apropiată.
  11. Solicitarea de verificări periodice din partea instituțiilor abilitate, inclusiv Garda Națională de Mediu, în limitele competențelor legale.
  12. Realizarea de măsurători periodice pentru o evaluare obiectivă.
  13. Publicarea rezultatelor, conform legislației privind transparența.
  14. Elaborarea unui plan local de prevenire a inundațiilor.
  15. Desemnarea unui responsabil pentru gestionarea situației.
  16. Raportare publică periodică privind măsurile adoptate.

Până la momentul redactării acestui articol, au fost strânse aproximativ 200 de semnături online, pe lângă cele strânse pe teren. Puteți consulta argumentația din spatele cererii și semna și dumneavoastră petiția AICI.

Se pot lua măsuri. Dar mai durează

Contactați de Tion, reprezentanții primăriei spun că știu de problemă încă de la consultările privind planul urbanistic general al municipiului. Există și soluții: o parte dintre probleme ar urma să fie rezolvate odată cu reconstrucția Pasajului Slavici-Polonă. Pentru soluționarea altora, municipalitatea are, însă, de așteptat după birocrație.

„Răspundem nevoilor cetățenilor din zona Freidorf, am avut și discuții pe această temă. Parțial, problema va fi rezolvată odată cu investiția de la pasajul Slavici-Polonă: vom amenaja o descărcare, vom asigura legăturile și branșamentele la canalele ANIF.

În paralel, am început demersurile pentru preluarea canalelor ANIF din zonă. Este, însă, o procedură birocratică de durată, întrucât pentru o astfel de preluare este necesară și o hotărâre de guvern, dar am inițiat deja demersurile. Local s-a discutat cu oficialii ANIF și facem demersurile oficiale în scris pentru a ajunge la hotărârea de guvern”, au declarat pentru Tion reprezentanții primăriei.

Pentru alte posibile soluții la problemele cetățenilor, am contactat și Apele Române, și Aquatim. Dintre toate cererile locuitorilor, doar la efectuarea unei expertize tehnice complete ar putea contribui și Apele Române. În ceea ce privește compania de canalizare, până la momentul redactării acestui articol încă nu am primit punct de vedere.

Trimite articolul

X
Taguri:
apă pluvială ,
freidorf ,
inundatii ,
petitie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    FOTO. Cele mai romantice zece locuri din Paris. Iubirea se plimbă pe malul Senei și sub luminile Turnului Eiffel
    2
    La mulți ani tuturor copiilor! Distracția și voia bună au acaparat Timișoara
    3
    FOTO. Petiție pentru zona Freidorf. Oamenii se tem că le vor cădea casele peste ei
    4
    Restricții de circulație în Ungaria din cauza finalei Ligii Campionilor
    5
    Cursa rățuștelor pe Bega 2026: cauză caritabilă și record de participanți
    6
    Horoscop săptămâna 1-7 Iunie
    7
    Zeci de copii sărmani au primit treninguri și adidași noi la Parohia Dacia din Timișoara
    8
    Abandonarea deșeurilor costă scump. Amenzi de până la 50.000 de lei la Timișoara
    9
    Trei adolescenți au fost răniți după un accident în Timiș, provocat de o șoferiță începătoare
    10
    „Iubirea și banii". Final de stagiune la Teatrul German din Timișoara

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Petiție pentru zona Freidorf. Oamenii se tem că le vor cădea casele peste ei

    Ştiri din Timiș

    La Timișoara se lansează primul master din Europa Centrală și de Est dedicat managementului obezității

    Turism

    Vacanță printre câmpuri mov. Cele mai frumoase destinații cu lavandă din Ungaria

    Mapamond

    Bonnie Tyler a murit la 75 de ani

    Ştiri din Timiș

    Record de amenzi în Timiș: cinci firme, sancționate cu câte 1 milion de lei pentru muncă la negru

    Mapamond

    Ar putea fi oprit El Niño? Un studiu propune o metodă de limitare a fenomenului, dar avertizează asupra unui posibil efect în Europa

    Sănătate

    Aproape jumătate dintre femei se confruntă cu incontinența urinară. Medicii explică de ce simptomul nu trebuie ignorat

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Primul Dacia City Store dintr-un mall din România s-a deschis la Iulius Town Timișoara

    România

    Câine găsit în stare gravă. Proprietarul a fost amendat cu 10.000 de lei, iar animalul a fost salvat

    Eveniment

    Zeci de timișoreni, amendați pentru lipsa contractelor de salubrizare
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici