Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Dumbrăvița și Giroc, tot în top zece localități cu cel mai mare procent de vaccinare din România

Dumbrăvița și Giroc, tot în top zece localități cu cel mai mare procent de vaccinare din România

De Oana Bocănici
la 7 February 2022 13:20
10 Comentarii

Dumbrăvița și Giroc, tot în top zece localități cu cel mai mare procent de vaccinare din România

7 February 2022 13:20
Și în luna februarie, Dumbrăvița rămâne localitatea cu cei mai mulți vaccinați anti-Covid din țară, peste 60% din locuitori. În top 10 se află și Giroc, care se menține pe poziția 5. La Timișoara, procentul de vaccinare în rândul populației depășește 45%.
Scris de Oana Bocănici - Și în luna februarie, Dumbrăvița rămâne localitatea cu cei mai mulți vaccinați anti-Covid din țară, peste 60% din locuitori. În top 10 se află și Giroc, care se menține pe poziția 5. La Timișoara, procentul de vaccinare în rândul populației depășește 45%.

Trimite articolul

X

Dumbrăvița și Giroc se mențin în topul localităților din România cu cel mai mare număr de locuitori vaccinați, conform unei analize statistice realizată de Institutul Național de Sănătate Publică. Analiza ține cont de populația cu domiciliu în România calculată la 1 ianuarie 2020 și persoanele vaccinate până în 5 februarie.

Dumbrăvița ocupă locul 1 în România, cu aproape 63,8% din locuitori vaccinați, iar pe poziția 5 este Giroc, cu 57,8%. Cele două localități s-au menținut în top 10 încă din luna mai a anului trecut, de când se contorizează situația vaccinărilor pe localități în România.

Dumbrăvița este fruntașă, în același timp, la cea mai ridicată incidență din județ, peste 60 la mia de locuitori conform raportului local din 6 februarie.

Primele zece localități din România cu cel mai mare procent al populației vaccinat sunt, în luna februarie 2022:

  • 63.81% – comuna Dumbrăvița, județul Timiș;
  • 63.31% – comuna Salva, județul Bistrița-Năsăud;
  • 59.9% – comuna Cârcea, județul Dolj;
  • 59.63% – comuna Valea Lupului, județul Iași;
  • 57.82% – comuna Giroc, județul Timiș;
  • 57.75% – comuna Rimetea, județul Alba;
  • 57.4% – comuna Izvoru Crișului, județul Cluj;
  • 56.96% – comuna Sfântu Gheorghe, județul Tulcea;
  • 56.53% – comuna Chiajna, județul Ilfov;
  • 55.7% – orașul Otopeni, județul Ilfov.

Statistica mai arată că 41,8% din populația generală din România este vaccinată anti-Covid. În partea Moldovei, procentul de vaccinare rămâne scăzut în județe.

Situația vaccinărilor pe localități, în Timiș

Localitățile periurbane Timișoarei, dar și Lugoj, Buziaș, Sânnicolau Mare, Dudeștii Vechi, Jimbolia, Sânandrei, Foeni sau Deta au peste 30% din populație vaccinată. Rata de vaccinare mai mică de 30% este în Făget. În Timișoara, rata de vaccinare depășește 45%, conform raportului autorităților. Majoritar, județul este într-o zonă verde privind vaccinarea, adică cu procente peste 20% din populație. Situația pentru fiecare localitate din Timiș AICI.

Pe aceeași temă:

Dumbrăvița, localitatea cu cea mai mare incidență din Timiș, în ciuda ratei de vaccinare. Explicația medicilor

Trimite articolul

X
Taguri:
dumbravita ,
giroc ,
vaccinare
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. gabi sarmis says:
    February 7, 2022 at 3:49 pm

    Topul infectarilor e identic. Concluzia sa o traga cine poate gandi, cine nu sa se ascunda in continuare dupa deget.

    Reply
    • Anonymous Coward says:
      February 9, 2022 at 8:52 am

      Topul infectărilor e la fel pentru că vaccinul nu oferă protecție la fel de buna împotriva infectării cu variantele mutante care circulă acuma cum oferea pentru variantele care erau în circulație când a fost făcut vaccinul. Topul celor ce va forme grave care sa necesite internare e departe de a fi la fel – unde rata d vaccinare e ridicata, un număr mic dintre cei infectați ajung la spital, și și ăia-s în majoritate dintre cei nevaccinați, pe când unde rata de vaccinare e redusă, proporția celor ce ajung la spital, dintre cei infectați, e de macar 3-4 ori mai mare.

      Reply
  2. Iosala says:
    February 7, 2022 at 5:42 pm

    Mai vreti și alte dovezi că vaxinatii împrăștie virusul? Că restricțiile pe bază de vaxinare sunt greșite?

    Reply
    • Anonymous Coward says:
      February 9, 2022 at 8:58 am

      Aiurea. Unde-i multi vaccinați lumea e relaxată și nu mai se ferește, și-n consecință virusul se răspândește într-adevăr mai ușor. Dar din cauză că puțini fac forme grave, încărcarea pe spitale e redusa, așa că numărul mare de infectați nu e o problema.

      Chiar și-acolo unde rata de vaccinare e mare, peste trei sfert dintre cei ce ajung la spital sunt nevaccinați. Daca am avea rata de vaccinare de 90% ar ajunge suficient de puțini la spital încât boala sa nu mai fie o problemă. Din nefericire, o să mai moara câteva mii de oameni până să ajungem la nivelul ăla de imunizare, datorita prostiei unora care văd dar nu pricep.

      Reply
  3. Ccc says:
    February 7, 2022 at 6:59 pm

    Asa e, se vede din avion dar multi din cei intepati nu realizeaza, le e frica sa priveasca adevarul in fata 😣

    Reply
  4. timistu says:
    February 7, 2022 at 7:50 pm

    posibil sa fie vaccinati doar pe foaie?oare?

    Reply
  5. Cineva says:
    February 7, 2022 at 9:08 pm

    Deci e clar pentru toata lumea sau unii mai cred in minciuni?

    Reply
  6. Valeriu says:
    February 8, 2022 at 6:58 am

    Iar vreti sa ne uimiti cu jocul iluzoriu al statisticilor. 60% din populatia Dumbravitei nu e la fel cu 60% din populatia com. Carcea sau Salva (prima, daca are in jur de 15000, 20000 oameni in prezent, iar urmatoarele, 2, 3 mii fiecare). La fel cum nr. total de vaccinati din aceste comune nu face cat cel de 45% din populatia Timisoarei.
    PS. Ma bucur ca vad, cel putin in articolul de mai sus, ca nu se mai foloseste termenul de ,,imunizare’ la vaxx (care, cf. DEX, inseamna a nu fi receptiv la ceva).

    Reply
  7. Anonim__ says:
    February 8, 2022 at 9:07 am

    “Dumbrăvița și Giroc, tot în top zece localități cu cel mai mare procent de vaccinare din România”

    De asemenea sunt si in topul localitatilor, cel putin in judetul Timis, din punct de vedere a ratei de infectare la mia de locuitori, asta daca e sa credem sursele oficiale. Per total: keep up the good work 🙂

    Reply
    • Anonymous Coward says:
      February 9, 2022 at 9:01 am

      Or fi la loc de frunte și-n privința incidentei, da’ putini mai ajung la spital, și și dintre cei ce ajung la spital peste trei sfert sunt nevaccinați. Dintre vaccinați cine ajunge la spital sunt oameni bătrâni sau bolnavi, cu sistem imunitar slăbit, pe care și o răceală normala mai zdravănă i-ar putea răpune.

      Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    Cascade în Banatul Montan, istorie în Oradea sau pelerinaje în Serbia. Excursii de o zi, pentru toate bugetele, nu departe de Timișoara
    3
    VIDEO. Incendiu cu degajări de fum la o fabrică din Arad. Intervin și pompierii din Timiș
    4
    Serviciile pentru persoanele cu dizabilități, mutate într-un sediu modern din centrul Timișoarei
    5
    O singură firmă interesată de gestionarea câinilor fără stăpân din Lugoj. Aceeași care se ocupă și în prezent
    6
    Președintele Nicușor Dan cere parlamentului să aprobe amplasarea în România a unor trupe și echipamente militare americane noncinetice
    7
    Două conferințe despre familie și credință la Timișoara: invitați speciali Virgil Gheorghe și Arhimandritul Dionisie Ignat
    8
    Cum arată reorganizarea administrației județene promisă de Simonis. Din 500 de concedieri anunțate la CJ Timiș, doar 241 sunt confirmate
    9
    Supra-realitatea picturii abstracte. Expoziție de grup la Galeria Jecza
    10
    Consulatele ajung în școlile din Timișoara. Elevii descoperă Europa dincolo de manuale

    Cele mai noi știri

    Eveniment

    FOTO. Lovitură la hoții de fier. Percheziții și prejudiciu de peste 50.000 de euro în dosarul furturilor de pe calea ferată Lugoj–Timișoara

    Eveniment

    Jaf în gara din Timișoara: carduri furate, tranzacții ilegale și un suspect reținut după percheziții

    Ştiri din Timiș

    Consulatele ajung în școlile din Timișoara. Elevii descoperă Europa dincolo de manuale

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Sculpturi cu poveste pe malul Begăi. „Perna” și „Tron” revin în Parcul Alpinet

    Ştiri din Timiș

    Credit rapid doar cu buletinul: regulile la care trebuie să fii atent înainte să aplici

    Eveniment

    Accident pe Calea Torontalului. Un motociclist a ajuns la spital după un impact puternic

    Ştiri din Timiș

    „Juniorii din Curtea Școlii” ajung pe teren mare. Cupa Druckeria aduce elevii din județul Timiș în inima Politehnicii Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Școlile din Timișoara se modernizează. Investiții de milioane în laboratoare digitale pentru elevi

    Ştiri din Timiș

    Pista de biciclete din Jimbolia continuă în ciuda neregulilor. Primăria susține că lucrările vor fi remediate fără costuri suplimentare

    Ştiri din Timiș

    Amenzi fără avertisment în Ghiroda. Poliția Locală începe controale stricte pentru terenurile neîngrijite
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici