Viorel Oancea, unul dintre oamenii care au rămas în istoria Revoluției din Decembrie 1989 și primul primar ales democratic al Timișoarei după căderea regimului comunist, a murit. Anunțul a fost făcut luni de fostul ambasador și scriitor Vasile Popovici, printr-un mesaj publicat pe Facebook.
„S-a stins în somn un om care a salvat onoarea Armatei Române în Decembrie 1989. Cu un singur om se poate face asta, unul între mii. Viorel Oancea. În uniformă, ca să fie clar, a urcat la balcon, înainte să fugă Ceaușescu, a urcat ca și cum s-ar fi dus singur, deplin conștient, în fața plutonului de execuție. Cu care a și fost amenințat.
A scos bani din banii lui să apară ziarul Timișoara. A fost trup și suflet de partea Proclamației de la Timișoara. Patriot, european, democrat, anticomunist. A condus poliția județului când mâinile și obrazul ei erau mânjite cu sânge.
A fost mereu și mereu lucid, vertical și plin de bravură. Un stâlp al orașului nostru, un erou fără pată în toată viața lui publică. Iar pentru familia mea un mare prieten și camarad politic”, a transmis pe rețelele de socializare Popovici.
Născut la 8 decembrie 1944, Viorel Oancea era maior al Armatei Române în decembrie 1989 și este considerat primul ofițer de rang înalt care a trecut de partea Revoluției la Timișoara. După căderea regimului comunist, a fost numit inspector-șef al Poliției Timiș, iar în 1992 a devenit primul primar ales democratic al Timișoarei.
Ulterior, a ocupat funcțiile de deputat și secretar de stat în Ministerul Apărării Naționale, fiind implicat și în viața civică a orașului.
UPDATE. Mesajul Primăriei Timișoara
Și reprezentanții Primăriei Timișoara își iau rămas bun de la fostul conducător al orașului. Reprezentanții municipalității îl numesc pe Oancea „unul dintre eroii care au apărat libertatea în Decembrie 1989” și transmit că „Timișoara îi păstrează recunoștință pentru curajul din Decembrie 1989 și pentru serviciul adus orașului în primii ani ai democrației”.
„În anul 1992, timișorenii l-au ales pe Viorel Oancea din primul tur să conducă orașul. A fost primar până în 1996, în anii dificili în care orașul și instituțiile statului își construiau drumul democratic. A continuat să servească Timișoara și România ca secretar de stat în Ministerul Apărării, ales local și parlamentar. Cetățean de onoare al Timișoarei și membru al Societății Timișoara, Viorel Oancea a susținut principiile Proclamației de la Timișoara și a militat pentru Legea Lustrației, convins că libertatea câștigată în stradă în Decembrie 1989 trebuie apărată. (…)
Condoleanțe familiei și tuturor celor apropiați. Dumnezeu să-l odihnească”, au mai scris reprezentanții Primăriei Timișoara.
Trimite articolul
XDumnezeu să-l odihnească pe Oancea! A fost un om bun, românii au avut, pina la venirea alogenilor lui soros, câțiva ani de libertate după ‘90 …..
-
altu spalat pe creier de mizeriile despre soros :))
man, toti care au murit la revolutie (inclusiv tineri, batrani, viitori primari) visau la un primar german cu valori vestice. Sa nu uitam ca ei au murit ca sa ne aliniem cu VESTUL! Nu cu estul ala care inca crede ca are “intelepciune” :))))-
Dumnezeu să-l odihnească pe Oancea, a fost om cu O mare și român adevărat! Lasă-ne pe noi care am făcut revoluția în stradă alături de el, ca nu visam primari nemti ci luptam pentru libertate și o viață demnă în țară; voi n-aveți cu ce și cum să înțelegeți ce înseamnă darul cel mai de preț al lui Dumnezeu, libertatea …..
-
-
Tovarasa, fix presedintele vostru imaginar era abonat la papa bun de la Soros in perioada aia, stiai? Ia cerceteaza: cate ONG-uri avea Dilimache si de unde primea fonduri babane? Vei avea o surpriza.
RIP, Viorel Oancea.
Dupa “multimea” de comentarii de pe aici, se vede ca aproape nimeni nu mai stie cine a fost acest om.
Drum lin Viorel către stele, ai fost un om bun și cu onoare pentru România!
-
👏👏👏👏
Drum lin către stele.
Probabil ca a dus cu el mult secrete ale lui dec 1989 in cerurri. Odihna vesnica
Viorel, Dumnezeu să te aibă în paza Lui! Noi nu te vom uita, tu știi sigur lucrul acesta.
condoleante