Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Cărbuni „direct de la producători” pentru Colterm. Primăria a prelungit contractul pentri închirierea rampei din gara Motru Est

Cărbuni „direct de la producători” pentru Colterm. Primăria a prelungit contractul pentri închirierea rampei din gara Motru Est

De Cristian Mîrț
la 22 September 2025 12:57 Reactualizat la: 22 September 2025 12:58
2 Comentarii

Cărbuni „direct de la producători” pentru Colterm. Primăria a prelungit contractul pentri închirierea rampei din gara Motru Est

foto: arhivă
22 September 2025 12:57 Reactualizat la: 22 September 2025 12:58
Începând din 2022, pentru a scăpa de „intermediarii” din piața de cărbune, Primăria Timișoara a închiriat o rampă și un spațiu de depozitare în gara Motru Est. După trei ani în care a livrat peste 250.000 de tone de cărbune pe aici, municipalitatea a prelungit pentru încă cinci ani înțelegerea.
Scris de Cristian Mîrț - Începând din 2022, pentru a scăpa de „intermediarii” din piața de cărbune, Primăria Timișoara a închiriat o rampă și un spațiu de depozitare în gara Motru Est. După trei ani în care a livrat peste 250.000 de tone de cărbune pe aici, municipalitatea a prelungit pentru încă cinci ani înțelegerea.

Trimite articolul

X

Decizia de prelungire a contractului, spun reprezentanții primăriei, îi permite companiei Colterm să „continue aprovizionarea directă cu cărbune de la producători, eliminând intermediarii și comisioanele suplimentare care împovărau costurile”.

În ultimii trei ani, prin rampa din Motru au fost livrate peste 250.000 de tone de cărbune pentru sistemul centralizat de încălzire al orașului. Noul contract va garanta livrarea a până la un milion de tone de combustibil.

„Lucrăm la mai multe proiecte pentru modernizarea sistemului de termoficare cu surse verzi și rețele noi, dar trebuie să fim pregătiți și pentru prezent. Avem deja stocuri de gaz și contracte ferme pentru iarna aceasta, iar prelungirea acordului pentru aprovizionarea directă cu cărbune ne oferă siguranță și costuri mai mici. E o soluție de echilibru, în timp ce lucrăm la tranziția spre un sistem nepoluant”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Pentru sezonul rece 2025–2026, pregătirile sunt deja în desfășurare. Colterm are în stoc 30.000 de tone de cărbune și peste 50.000 MWh de gaz, iar contractele existente asigură livrarea etapizată a tuturor resurselor necesare.

Vă amintim, decizia închirierii rampei din stația Motru Est a fost luată în august 2022, după ce cu o iarnă în urmă fuseseră probleme la livrarea de combustibil.

Trimite articolul

X
Taguri:
carbune colterm ,
motru ,
rampă CF
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. gargara says:
    September 22, 2025 at 1:14 pm

    Ma, si ce gesefte faceau intermediarii…. Robuliva s-a chinuit ani de zile sa le dea si lor o paine sa manance, si acuma vine fritzu si le da cu flitu….

    Reply
  2. nabucodonosor says:
    September 23, 2025 at 3:12 pm

    mda, a gasit usere mafia intermediarilor, alta mafie si caracatita pe care o destructureaza:)))
    Mai vreo 2 regenerari urbane si e bine…

    By the way cand inchide ursula minele ce ardem la colterm, in afara de demisiile lui Lolek si Bolek?

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    2
    Patru răniți într-un accident pe A1, în zona Belinț
    3
    Un miliard de lei pentru bugetul județului Timiș pe 2026 pentru drumuri, noul stadion, Castelul Huniade, plus proiecte în educație și sănătate
    4
    UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
    5
    Trafic restricționat în Timișoara. Se fac lucrări la rețeaua de gaz și la stadionul „Eroii Timișoarei”
    6
    Și-a vândut casa pentru 13 kilograme de canabis. Afacerea de 30.000 de euro s-a terminat la poliție
    7
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul
    8
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    9
    Acces interzis pentru ATV-uri și mașini off-road în Pădurea Giroc. Amenzile pot ajunge la 60.000 de lei
    10
    Prima demisie din PSD după colaborarea cu AUR vine de la senatoarea Victoria Stoiciu

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul

    Eveniment

    VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal

    Eveniment

    UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore

    România

    PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea

    Ştiri din Timiș

    Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu

    Ştiri din Timiș

    Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”

    România

    UPDATE. Congres cu tensiuni la PNL. Bolojan și Ciucu denunță presiuni și atacă PSD

    Ştiri din Timiș

    Un parc din Timișoara devine scenă culturală timp de cinci luni. Teatru, concerte, film și dans în aer liber la Fundația Jecza
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici